• MIEJSKIE UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • "Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego"

            Dziś obchodzimy 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji delegacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowaczego im Jana Pawła II w Lubsku uczestniczyła w miejskich uroczystościach upamietniających to ważne wydarzenie w historii naszej ojczyzny

          • 3 MAJA - NARODOWE ŚWIĘTO KONSTYTUCJI

          • Święto Konstytucji 3 Maja obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Ustawa ta regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją.

             

          • 2 MAJA - DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

          • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.

            2 maja - poza Dniem Flagi - obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

          • 1 MAJA - ŚWIĘTO PRACY

          • Święto Pracy czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzone 1 maja i podkreśla szczególną godność i znaczenie pracy, jej rolę w życiu człowieka, a także wartości, które pozwalają budować stosunki między ludźmi. W Polsce 1 maja od 1950 roku jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. Tego dnia obchodzimy także rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 2004 roku.

          • NIEBIESKIE IGRZYSKA

          • W naszej szkole kontynuujemy cykl warsztatów dla uczniów "Poznaję i rozumiem różnorodność". Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zgłębić temat spectrum autyzmu, nauczyli się zauważać różnice i podobieństwa u siebie i innych, a dzięki udziale w warsztatach zwiększyli zakres tolerancji i akceptacji drugiego człowieka. Uczniowie wykazali się kreatywnością i ogromnym zaangażowaniem w przebieg zajęć. Zobaczcie tylko ile frajdy sprawiło nam to spotkanie!

          • WYCIECZKA DO MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO W ZIELONEJ GÓRZE-OCHLI

          • Niezwykła lekcja z przetwórstwa ziarna i mleka zorganizowana została dla uczniów naszej szkoły w Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze - Ochli. Trudno sobie wyobrazić dawną wieś bez krów,mleka i masła. Masło zna każde dziecko,a tradycyjny proces jego powstawania widzieli nieliczni. Nasi uczniowie mieli tę wyjątkową okazję. W drewnianej maselnicy uczestnicy lekcji muzealnej mogli własnoręcznie wyrobić złociste masło oraz maślankę. Ponadto dowiedzieliśmy się jakim szacunkiem darzono chleb w chłopskiej kulturze. Dzisiejsze spotkanie było także świetną okazją do opowiedzenia ciekawych historii o chlebie zawartych w wielu przysłowiach. Na zajęciach dzieci piekły chleb,bułki,chałki, które mogły zabrać do domu. Na koniec uczniowie skosztowali pajdy chleba ze swojskim masłem.

          • GRATULACJE DLA MIKOŁAJA

          • Uczeń naszej szkoły Mikołaj Błaszków zdobył I miejsce w ogólnopolskim Internetowym Konkursie Muzyki Klasycznej i Filmowej dla Szkół Specjalnych i Domów Pomocy Społecznej 2024. Mikołaj wykonał utwór Menuet G-dur Jana Sebastiana Bacha zamieszczony na naszej stronie internetowej 11.01.2024 r. Za zajęcie pierwszego miejsca Mikołaj otrzymał nagrodę w wysokości 500 zł. Gratulujemy Mikołajowi i jego nauczycielowi gry na pianinie panu Krzysztofowi Hamerskiemu wspaniałego osiągnięcia i życzymy wielu sukcesów w rozwijaniu talentów muzycznych uczniów w naszej szkole.

          • 81 ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

          •  

            81 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim, które było pierwszą akcją zbrojną o tak dużej skali, podjęte przez organizacje podziemne przeciwko Niemcom. Żydowski opór przeszedł do historii jako pierwsze powstanie w okupowanej Europie. Powstanie pochłonęło dziesiątki tysięcy ofiar. Symbolem pamięci o ofiarach stały się żółte żonkile. Powstanie w getcie warszawskim jest dla nas symbolem wielkiego męstwa, determinacji i odwagi. Oddajmy hołd heroicznej walce żydowskich powstańców, żydowskich chłopców i dziewcząt, którzy w beznadziejnej sytuacji chwycili za broń, aby bronić swojej wolności i godności.

          • CZEKOLADOWY AUTOBUS W NASZYM OŚRODKU

          • Dzisiaj do naszego Ośrodka przyjechał Czekoladowy Autobus. Była to doskonała okazja, aby zobaczyć, dotknąć, a przede wszystkim samodzielnie wykonać swoją tabliczkę czekolady. Uczniowie dowiedzieli się z czego powstaje ten słodki przysmak oraz co jest jego głównym składnikiem. Było miło, wesoło i pysznie! Na koniec każdy uczestnik warsztatów otrzymał dyplom Mistrza Czekolady.

          • XXVIII LUBUSKI MITYNG PŁYWACKI OLIMPIAD SPECJALNYCH

          • Dnia 10 kwietnia odbył się w Gubinie XXVIII Lubuski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych. Nasz ośrodek reprezentowali: Eliza Rymarowicz, Omar Miski, Karol Motyka oraz Piotr Rybaczuk. Wyniki:

            Omar Miski: 15m ze sprzętem pneumatycznym – 3 miejsce zdobywając brązowy medal, 25m ze sprzętem pneumatycznym – 2 miejsce zdobywając srebrny medal.

            Eliza Rymarowicz – 25m styl dowolny – 3 miejsce zdobywając brązowy medal, 25m styl klasyczny – 2 miejsce zdobywając srebrny medal.

            Karol Motyka – 25m. styl dowolny – drugie miejsce zdobywając srebrny medal, 50m – styl dowolny – 2 miejsce zdobywając srebrny medal.

            Piotr Rybaczuk – 25m styl dowolny – 4 miejsce, 25m – styl klasyczny – 3 miejsce zdobywając brązowy medal. Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • NIEBIESKIE IGRZYSKA

          • Kwiecień to Światowy miesiąc wiedzy na temat autyzmu. W tym roku, ten szczególnie ważny dla naszej społeczności miesiąc przebiegać będzie pod hasłem Niebieskie Igrzyska. #NiebieskieIgrzyska Formuła ta ma na celu upowszechnienie świadomościna temat spektrum, uwrażliwienie ludzi i pokazanie im, że każdy - także dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu może osiągnąć sukces na miarę swych możliwości. Niebieskie Igrzyska w naszej szkole miały charakter sportowo-integracyjny. Uczniowie brali udział w wielu aktywnościach zorganizowanych dla nich na boisku szkolnym, wspólnie zaśpiewaliśmy hymn Niebieskich Igrzysk. Były również tańce i mnóstwo uśmiechu. Zapraszamy do fotorelacji.

          • WYCIECZKA DO ŁUŻYCKIEGO CENTRUM RECYKLINGU W MARSZOWIE

          • Dzisiejszego dnia Klasy 1/3aAL i 1/3 SPZ wzięły udział w wycieczce do Łużyckiego Centrum Recyklingu w Marszowie.

            W pierwszej części spotkania dzieci zwiedziły najważniejsze obiekty zakładu m.in. budynek wagowy, halę wyładunku, sortownię, boksy na surowce wtórne, kompostownię. Dzieci miały możliwość na własne oczy przekonać się w jaki sposób należy postępować z odpadami oraz jak poprawnie je segregować. Dowiedziały się również o sposobach przetworzenia śmieci, tak aby można je było wykorzystać powtórnie.

            Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Michałowskiej za oprowadzenie nas po zakładzie oraz świetnie przekazaną wiedzę.

          • OSTATNIE POŻEGNANIE

          • Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego absolwenta Martina Maksymiec. Zawsze pozostaniesz w naszej pamięci i w naszych sercach. Zdecydowanie za wcześnie przyszło nam się pożegnać. Pragniemy wyrazić najszczersze wyrazy współczucia całej Rodzinie i oddanej Babci Halince.

            Łączymy się w żalu i modlitwie.

            Dyrektor wraz z całą społecznością Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lubsku

          • PAMIĘTAMY

          • Dziś o godzinie 21.37 przypada 19 rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II – Patrona Naszej Szkoły. Był to Papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta, aktor i miłośnik gór. Zasłynął jako niestrudzony pielgrzym, władający wieloma językami oraz inspirator przemian na świecie.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          • Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne. W dniu 2 kwietnia każdy może wyrazić swą solidarność z osobami z autyzmem poprzez:

            - oświetlenie domu na niebiesko;

            - nałożenie ubrania w kolorze niebieskim;

            Bądźmy w tym dniu razem!!!

          • PRZYJEMNY, PRZEDŚWIĄTECZNY CZAS

          • W ten wyjątkowy, przedświąteczny czas pragniemy złożyć wszystkim uczniom,rodzicom, Przyjaciołom Szkoły radosnych Świąt Wielkanocnych. Niech Zmartwychwstały Jezus przyniesie nadzieję i pokój do Państwa domów. Wesołych,błogosławionych Świąt pełnych refleksji, wiary i miłości. Niech radość ze Zmartwychwstania Pańskiego gości w Waszych sercach przez cały rok.

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          • 21 marca to bardzo radosny dzień w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lubsku. Wszyscy uczniowie i nauczyciele witali Pierwszy Dzień Wiosny. Kolorowe stroje, piękne kwiaty, wesołe zabawy i piosenki sprawiły, że Wiosna do nas zawitała.

          • DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

          • 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To także Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Świętujemy go, nosząc kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazując symboliczne wsparcie dotkniętych nim osobom.