• Działalność Stowarzyszenia

        •  ....dla ludzi naprawdę wielkich nie ma większej radości od tej gdy drugim mogą sprawić radość...

           

          Celem Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Serce za uśmiech” przy Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Lubsku jest
          niesienie wszechstronnej pomocy we wszystkich dziedzinach życia osobom niepełnosprawnym a w szczególności osobom zagrożonym marginalizacją społeczną oraz ich rodzinom lub prawnym opiekunom.

           

          Stowarzyszenie realizuje swoje cele statutowe przez:

          Organizowanie i prowadzenie działalności rehabilitacyjnej,terapeutycznej,edukacyjnej,leczniczej,kulturalnej,rekreacyjnej.

          Organizowanie pomocy lekarskiej, prawnej, materialnej itp.

          Prowadzenie działalności informacyjnej w zakresie problematyki środowiska osób niepełnosprawnych.

          Prowadzenie szkolenia kadr dla potrzeb terapii osób niepełnosprawnych.

          Tworzenie i prowadzenie programów wspierających maksymalnie niezależne samodzielne aktywne życie oraz uczestnictwo w życiu społecznym osób dorosłych, zwłaszcza przygotowanie do pracy, życia kulturalnego i rekreacji.

          Cele do realizacji w roku szkolnym 2015/2016

          • Turnus Rehabilitacyjny
             
          • Lubsuski Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych
          • Aktywna rehabilitacja z nauką pływania i elementami hydroterapii
             
          • Lubski Festiwal Artystyczny - Scena Specjalna
             
          • Regionalny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych
             
          • Bal charytatywny
             
          • Wspieranie współpracy z placówkami kształcenia specjalnego w Polsce, Niemczech i na Ukrainie
             

          Realizacja celów statutowych w latach 2006 – 2012

          Wychodząc z szeroką ofertą różnych form działalności staramy się zwiększyć aktywność życiową , zaradność osobistą oraz społeczną dziecka niepełnosprawnego. Celem jest nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności do w miarę swobodnego, samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych w środowisku lokalnym ,rozwijanie umiejętności komunikowania się z otoczeniem.

           

          LUBSKI FESTIWAL ARTYSTYCZNYto trzydniowy przegląd dorobku artystycznego dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. W festiwalu biorą udział 22 placówki kształcące dzieci niepełnosprawne z woj. Lubuskiego, wielkopolskiego oraz z zaprzyjaźnionego ośrodka z Forst. Średnio w festiwalu bierze udział 250 osób z upośledzeniem intelektualnym w stopniu lekkim, umiarkowanym oraz z innymi dysfunkcjami. Celem nadrzędnym festiwalu jest integracja wewnętrzna środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem lokalnym, wpływanie na kształtowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Festiwal stanowi płaszczyznę łączącą dwa światy „świat zwykłych ludzi i świat tych, którzy z różnych przyczyn potrzebują naszej pomocy”.

           

          REGIONALNY KONKURS SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH – to impreza integracyjna , do której zapraszamy wszystkie szkoły masowe z naszego regionu. Podsumowanie konkursu odbywa się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, co daje możliwość młodzieży ze szkół masowych poznać warunki w jakich kształci się młodzież niepełnosprawna, poznać możliwości artystyczne uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Wspólna zabawa i aktywność artystyczna umożliwia nawiązanie koleżeńskich znajomości.

           

          WOJEWÓDZKI DZIEŃ TRENINGOWY AKTYWNOŚCI MOTORYCZNEJ – w ramach Olimpiad Specjalnych 

          dla uczniów z głęboką niepełnosprawnością realizujemy program rehabilitacyjny. Tęsknota dziecka do tego aby być kimś, aby czynnie uczestniczyć w fantastycznej przygodzie- stanowi wdzięczne pole do kształtowania wrażliwości estetycznej, moralnej i społecznej.

           

          TURNUSY REHABILITACYJNE - stowarzyszenie współorganizuje rok rocznie wyjazdy nad morze .
          Refundujemy dopłaty do tych turnusów dla osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. Wakacyjny turnus to nie tylko nie rehabilitacja fizyczna i letni wypoczynek,ale dla wielu z nich to jedyna okazja wyjazdu poza miejsce zamieszkania, spotkania z innymi ludźmi, nawiązywania kontaktów, trwałych przyjaźni. To także okazja dla rodziców do wymiany doświadczeń i tworzenia dla siebie grup wsparcia.

           

          BALE CHARYTATYWNE I IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE – które zyskały ogromne grono zwolenników w społeczności lokalnej, powiecie a nawet w województwie. Oprócz dobrej zabawy, oraz licznych doznań artystycznych i duchowych, goście mają możliwość przyjrzeć się specyficznej pracy nauczycieli i terapeutów z dzieckiem niepełnosprawnym, z warunkami w jakich przebywają, poznają sale i gabinety rehabilitacyjne. Dzięki takim możliwościom mają Państwo pewność, że przekazywane fundusze są właściwie spożytkowane.

           

           


          AKTYWNA REHABILITACJA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH 
               I POMOC RODZINOM DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH

           

          - aktywnej rehabilitacji z elementami nauki pływania i hydroterapii w AQa Parkach , basenie „Wodnik” w Żarach, Gubinie i Forst

          - wycieczki do Wrocławia, wycieczki górskie, wycieczki rowerowe, do miejsc pamięci narodowej takich jak : obóz jeńców wojennych Stalag VII C w Żaganiu, Międzyrzecki Rejon Umocnień Militarnych

          - dofinansowujemy do letnie biwaki lub wycieczki dla dzieci niepełnosprawnych

          - wspieramy szkolne imprezy typu Mikołajki, Dzień Dziecka, wigilię, edukację ekologiczną oraz wiele zadań wynikających z treści programowych realizowanych przez cały rok.

          - Pomogliśmy zorganizować zbiórkę pieniędzy dla dwóch dziewczynek chorych na cukrzycę w celu zakupu pompy insulinowej.

          - udzieliliśmy pomocy finansowej rodzinom naszych wychowanków, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej.

          - stowarzyszenie aktywnie włączyło się w organizację obchodów 40-lecia Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz nadania imienia Jana Pawła II.


          Przychylność społeczeństwa, zrozumienie, zaufanie pomagają nam pokonywać trudności a dzieci niepełnosprawne umacniać w przekonaniu, że „…świat staje się lepszy w wymiarze serca…”

          Wszystkie wymienione działania stowarzyszenia współrealizowane są z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Lubsku. OSW to główny partner strategiczny naszej organizacji współfinansujący realizowane zadania, wspierający stowarzyszenie poprzez udostępnianie gabinetów terapeutycznych, sprzętu audiowizualnego i nagłaśniającego a przede wszystkim wspaniała kadra- ludzie, którzy w swoich działaniach są wysoce perfekcyjni i wiarygodni.

          Każde działanie wymaga ponoszenia znacznych kosztów finansowych, toteż członkowie naszego stowarzyszenia starają się pozyskiwać fundusze z różnych źródeł. Liczne wnioski o dofinansowanie kierowane są do:

          Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

          Starostwa Powiatowego w Żarach

          Burmistrza Miasta i Gminy Lubsko i Jasień

          Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze

          Wójtów Gmin ościennych

          Pozyskujemy licznych zwolenników i przyjaciół od których otrzymujemy wpłaty indywidualne ,wspierają nas zakłady pracy i małe firmy prywatne. 

          Jako Organizacja Pożytku Publicznego zachęcamy Państwa do wpłat na rzecz stowarzyszenia darowizn 1% naliczonego podatku dochodowego /ulotki, plakaty, blok informacyjny na stronie internetowej/.

          Prowadzone przez stowarzyszenie działania statutowe dają gwarancję skuteczności i efektywności wykorzystania środków publicznych na rzecz osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie jest prawdziwym rzecznikiem spraw osób niepełnosprawnych intelektualnie.

           

           

          Zarząd Stowarzyszenia:

           

           

          • Rakowska Urszula Prezes Stowarzyszenia 

          • Maćko Elżbieta V-ce Prezes

          • Dynowska Iwona Sekretarz

          • Bandiak Monika Skarbnik

          • Kasperski Krzysztof Członek Zarządu

          • Niżyńska Krystyna Członek Zarządu

             

            Skład Komisji Rewizyjnej

          • Kmiecik Jolanta Przewodnicząca Komisji

          • Basiak Hanna Członek Komisji

          • Cieślak Anna Członek Komisji

             


           Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Serce za uśmiech” jest działającą dla dobra dziecka organizacją pozarządową zrzeszającą w swoich szeregach 65 aktywnych członków wśród których znajduje się 42 oligofrenopedagogów posiadających wysokie kwalifikacje zawodowe a także wieloletnie doświadczenie w pracy z dzieckiem niepełnosprawnym. W stowarzyszeniu dzieci /124 /objęte są również opieką psychologiczną, terapeutyczną, rehabilitacyjną, logopedyczną dzięki czemu działania naszego stowarzyszenia cechuje wysoki profesjonalizm i aktywność w realizacji zadań na rzecz osób niepełnosprawnych. 

          Od czterech lat ze stowarzyszeniem bardzo aktywnie współpracuje grupa 25 wolontariuszy z Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku. Swoje zadania wolontariusze wykonują doskonale. Wolontariusze oferują osobom niepełnosprawnym swój czas i zaangażowanie z rosnącym poczuciu współodpowiedzialności za ich los. Kwestia korzyści z pomocy wolontariuszy jest dla naszej organizacji oczywista i niezaprzeczalna.