• O mnie

Zespoły edukacyjno — terapeutyczne w szkole podstawowej.

Nauczyciele prowadzący: Monika Pas, Anna Franczak, Monika Bandiak.

Zespoły edukacyjno — terapeutyczne są jedną z form organizacyjnych nauczania w zakresie szkoły podstawowej specjalnej.

Zgodnie z przyjętą nazwą, pełnią one obok funkcji dydaktycznych bardzo ważną funkcję terapeutyczną. Podstawowym zadaniem nauczyciela jest poznanie każdego dziecka, jest to bowiem nieodzowny warunek właściwego z nim postępowania. Dziecko nie może być traktowane w sposób wyizolowany, niezbędne jest poznanie warunków jego rozwoju, historii życia, przyczyn upośledzenia, jego stopnia oraz ewentualnych odchyleń skojarzonych. Znajomość potrzeb dziecka, ich specyfiki i nasilenia, poznanie środowiska z którym jest ono związane i współzależne od niego, to podstawowe warunki przy planowaniu i organizowaniu procesu rewalidacji przez nauczyciela.

Specyficzną formą pracy w zespole jest prowadzenie zajęć z cała grupą i jednoczesne stosowanie krótkich, kilkuminutowych momentów pracy indywidualnej kolejno z każdym dzieckiem. Praca w zespołach odbywa się w oparciu o indywidualne programy nauczania opracowane dla każdego dziecka na podstawie diagnozy i oceny aktualnego poziomu rozwoju psychofizycznego.

Uczniowie zespołów edukacyjnych nie podlegają obowiązującym zasadom oceniania, klasyfikowania i promowania.

Nauczyciele tworzą zespół problemowy, którego celem jest diagnozowanie poziomu funkcjonowania uczniów i wskazywanie kierunków dalszych oddziaływań. W zespołach edukacyjno — terapeutycznych nauka prowadzona jest metodą ośrodków pracy i obejmuje treści programowe z następujących przedmiotów: funkcjonowanie w środowisku z elementami języka polskiego, elementy matematyki, plastyka z techniką, muzyka z rytmiką i wychowanie fizyczne. Ponadto każdy uczeń ma możliwość korzystania z szerokiej oferty zajęć dodatkowych: rewalidacja indywidualna, logopedia, gimnastyka korekcyjna, rehabilitacja zajęcia komputerowe, dogoterapii oraz pomocy pedagogiczno — psychologicznej.

W zespołach edukacyjno — terapeutycznych rozwijamy i kształtujemy samodzielność, przygotowujemy do realizacji zadań życia codziennego. Zapewniamy wszechstronny rozwój uczniów, integrując ich ze środowiskiem i przygotowując o podejmowania różnych

ról społecznych. Włączamy się aktywnie do udziałów w imprezach integracyjnych i konkursach na terenie Ośrodka.

Uczymy się , pracujemy i bawimy w prawdziwie rodzinnej atmosferze. Uczniowie aktywnie włączają się do organizowania uroczystości szkolnych: wigilia ZET, Dzień Babci i Dziadka, Bal Karnawałowy , Dzień Matki.