O festiwalu
XVII LUBSKI FESTIWAL ARTYSTYCZNY - SCEN A SPECJALNA
„PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH - WAKACYJNA PRZYGODA"
LUBSKO 11-12-13 MAJA 2010r.
Organizatorem Festiwalu jest Specjalny Ośrodek Szkolno — Wychowawczy im. Jana Pawła II w Lubsku, współorganizatorem Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „SERCE ZA UŚMIECH" przy Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Lubsku.
Lubski Festiwal Artystyczny to trzydniowy przegląd dorobku twórczości artystycznej i scenicznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie.
Już po raz siedemnasty zapraszani byli: uczniowie szkół specjalnych, województwa lubuskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, Wichernschule Forst - Niemcy oraz okręgu. W Festiwalu uczestniczyło 300 dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym z innymi dysfunkcjami.
Celem nadrzędnym festiwalu jest szeroko pojęta aktywizacja i integracja - integracja wewnętrzna środowiska osób niepełnosprawnych intelektualnie, integracja ze społeczeństwem lokalnym. Podnoszenie wiary we własne możliwości u osób niepełnosprawnych intelektualnie. Uświadomienie osobom niepełnosprawnym o prawie do uczestniczenia w życiu społecznym.
Wpływanie na kształtowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych w społeczeństwie.
Przez trzy festiwalowe dni „artyści" uczestniczyli w warsztatach artystycznych obejmujących różne formy ekspresji artystycznej prowadzonych przez fachowców danej dziedziny; aktorów teatralnych, instruktorów muzycznych, trenerów, metodyków emisji głosu, ruchu scenicznego — choreografów. Warsztaty zajęciowe z muzykami orkiestry wojskowej, umożliwiły poznanie instrumentów muzycznych, ich brzmienia, strojenia itp. Odpowiednio przygotowani wspierani przez swoich opiekunów prezentowali swoje artystyczne możliwości na scenie Lubskiego Domu Kultury, na scenie plenerowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, w centrum miasta.
Zwieńczeniem wysiłków było stworzenie wspólnej inscenizacji prezentowanej podczas Koncertu Galowego.
Uczestnicy festiwalu korzystali z przygotowanych przez organizatorów atrakcji i imprez towarzyszących:
-
spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Ulicznego wraz z grupą młodzieży uczestniczącej w warsztatach teatralnych,
-
wieczorne pokazy pirotechniczne,
-
uliczna zabawa „Gliniane fantazje", zaprezentowanie nowatorskich pomysłów wypracowanych przez uczestników w trakcie warsztatów zajęciowych ceramicznych i zajęciach z gliną,
-
występy Formacji tanecznej Crazy Dance, wspólnie przygotowany w czasie warsztatów zajęciowych układ choreograficzny,
-
wieczorna dyskoteka plenerowa połączona z prezentacją umiejętności wokalnych uczestników, przygotowanych podczas warsztatów
-
zajęcia plastyczne graffiti,
-
warsztaty ceramiczno-garncarskie,
-
stylizacja fryzur, malowanie artystyczne twarzy,
-
dogoterapia,
-
warsztaty instrumentalno-muzyczne,
-
koncert Galowy w wykonaniu uczestników festiwalu dla mieszkańców Lubska,
-
korowód ulicami miasta prowadzony przez orkiestrę garnizonową,
-
koncert orkiestry wojskowej w centrum miasta,
-
pokaz i nauka tańców folklorystycznych.
Wszelkie działania podejmowane przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lubsku i Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Serce za Uśmiech" w realizacji zadania Lubski Festiwal Artystyczny - Scena Specjalna wpłynęły na szeroko pojętą rehabilitację osób niepełnosprawnych intelektualnie, a w szczególności:
-
Umuzykalnienie dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie w różnym stopniu,
-
Dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym wdrożona będzie do ponoszenia zwiększonego wysiłku intelektualnego i fizycznego, co też kształtować będzie właściwy szacunek do pracy,
-
Uwrażliwią osoby niepełnosprawne na odbiór sztuki artystycznej,
-
Podniosą u osób niepełnosprawnych samoocenę,
-
Radosna atmosfera festiwalu wyciszy negatywne emocje u osób niepełnosprawnych,
-
Dzieci i młodzież niepełnosprawna zostanie dowartościowana osobowościowo, uwierzą we własne możliwości,
-
Pozwoli osobom niepełnosprawnym intelektualnie na przeżywanie radości, zawieranie nowych przyjaźni,
-
Pozwoli śmielej włączyć się w życie społeczności lokalnej,
-
Wpłynie na kształtowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych w społeczności lokalnej,
-
Wytworzy przyjazny klimat w społeczności lokalnej do akceptacji osób niepełnosprawnych.
"...tęsknota dziecka do tego aby być kimś, aby czynnie uczestniczyć w fantastycznej przygodzie - stanowi wdzięczne pole do kształtowania wrażliwości estetycznej, moralnej i społecznej..."
Janina Awgulowa
Uważamy, że ten cytat w pełni uzasadnia nasz dobór instrumentów oraz wybór tego rodzaju wsparcia służących realizacji zadania "...zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych..".
Osoby niepełnosprawne intelektualnie najczęściej są zablokowane, wycofane z życia, zalęknione - wyjazd z domu na trzy dni wymaga odwagi z ich strony, przebywanie w grupie rówieśniczej pozwala na " otwarcie się" wobec drugiej osoby, umożliwia nawiązanie kontaktów koleżeńskich, które są pielęgnowane przez długi czas. Warsztaty zajęciowe prowadzone przez fachowców zwiększają poczucie własnej wartości. Czują się pewniej w nowych sytuacjach. Doznane przez nich wzruszenia są źródłem siły do ponoszenia zwiększonego wysiłku intelektualnego i fizycznego. Pojawiające się łzy podczas zakończenia festiwalu świadczą o głębokim przeżyciu, wzruszeniu, o tęsknocie za umykającą radością towarzyszącą atmosferze festiwalu. Postawa i zaangażowanie młodzieży umacnia nas w przekonaniu o potrzebie organizowania właśnie takiej formy szeroko pojętej rehabilitacji społecznej. Na pewno są duchowo wzmocnieni. Tak naprawdę istotę tego można zrozumieć tylko wtedy, gdy wraz z osobami niepełnosprawnymi uczestniczy się w całokształcie zdarzeń. Tylko wtedy można zrozumieć jak jest to ważne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Pobyt w trzydniowej radosnej, ciepłej atmosferze festiwalowej pozwolił dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej nabyć umiejętność akceptacji samego siebie, wdrożył do śmielszego nawiązywania kontaktu z druga osobą. Ważni są również pozytywnie, pogodnie nastawieni do pracy terapeuci, instruktorzy, aktorzy.
Zgodnie z wcześniejszymi kartami zgłoszeń uczestników, po konsultacji z ich opiekunami, organizatorzy przygotowali szczegółowy imienny grafik zajęć terapeutycznych, warsztatowych, tak aby każdy uczestnik festiwalu był objęty i terapią, i warsztatami wg swoich potrzeb, zainteresowań i możliwości psychofizycznych.
-