• Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

są formą realizacji obowiązku szkolnego przez dzieci i młodzież niepełnosprawną intelektualnie w stopniu głębokim. Celem zajęć jest wspomaganie rozwoju psychoruchowego uczestników zajęć, uzyskanie jak największej niezależności w codziennym funkcjonowaniu, poszerzanie zainteresowań otoczeniem.

Praca z każdym uczniem obejmuje wspieranie rozwoju umiejętności motorycznych, poznawczych, emocjonalno-poznawczych, porozumiewania się oraz samoobsługowych.

Zajęciami obejmuje się dzieci i młodzież od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym w którym kończą 3 lata do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym w którym kończą 25 lat.

Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze organizuje się na wniosek rodziców / opiekunów prawnych na podstawie orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydanego przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Nauka opiera się na opracowanych indywidualnie dla każdego ucznia programach edukacyjno- terapeutycznych.

W czasie zajęć wykorzystywane są różne metody m. in. :

• stymulacja polisensoryczna wg "Porannego krągu"
        • programy aktywności M.Ch. Knillów
        • Ruch Rozwijający W. Sherborne
        • masaż Shantal
        • Kinezjologia Edukacyjna
        • techniki relaksacyjne
        • muzykoterapia

Na zajęciach realizowane są cele m. in.:

• nauka nawiązywania kontaktów w sposób odpowiedni do potrzeb i możliwości ucznia,
        • kształtowanie sposobu komunikowania się z otoczeniem na poziomie odpowiadającym indywidualnym możliwościom ucznia,
        • usprawnienie motoryki małej i dużej,
        • wyrabianie orientacji w schemacie własnego ciała i orientacji przestrzennej,
        • wdrażanie do osiągania optymalnego poziomu samodzielności w podstawowych sferach życia,
        • rozwijanie percepcji słuchowej, wzrokowej,
        • rozwijanie zainteresowań otoczeniem, wielozmysłowe poznawanie tego otoczenia, naukę rozumienia zachodzących w nim zjawisk, kształtowaniu umiejętności funkcjonowania w  otoczeniu,
        • kształtowanie umiejętności współżycia w grupie,
        • nauka celowego działania dostosowanego do wieku, możliwości i zainteresowań uczestnika oraz jego udziału w ekspresywnej aktywności.

W Zespołach rewalidacyjno -wychowawczych organizowane są cykliczne uroczystości: Urodziny, Mikołajki, Bal Przebierańców, Dzień Babci i Dziadka, Powitanie Wiosny, Dzień Mamy i Taty, a także wiele innych.

Naszym priorytetowym celem jest sprawienie dzieciom radości, dostarczenie poczucia bycia sprawczym i bycia kimś ważnym.