• Nasza misja

  • Nasza misja

      • „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.” Jan Paweł II

      •  

         

        Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Lubsku jest placówką przeznaczoną dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim, z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną oraz innymi specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

        Placówka zapewnia proces edukacji i wychowania oraz udział w indywidualnych i grupowych zajęciach specjalistycznych. Nadrzędnym celem działalności Ośrodka jest jak najlepsze przygotowanie dzieci i młodzieży do samodzielnego funkcjonowania w życiu społecznym.

         

         

        Realizacja tych zamierzonych celów zapewni naszym uczniom dobry start w dorosłe życie, a nauczycielom i terapeutom przyniesie zadowolenie i satysfakcję z wykonanej pracy.

         

        Uczniowie

        Jesteśmy placówką, która zapewni uczniom/wychowankom optymalne warunki do:

        • wszechstronnego rozwoju osobowości w bezpiecznym i przyjaznym środowisku   szkolnym,
        • kształtowania postaw twórczych, opartych na akceptowanym społecznie systemie wartości, ukierunkowanych na poszanowanie godności własnej i drugiego człowieka,
        • stwarzania warunków do efektywnej współpracy z domem rodzinnym ucznia oraz integracji ze środowiskiem lokalnym,
        • rozwijania więzi emocjonalnych z krajem ojczystym i budzeniu tożsamości obywatelskiej,
        • przygotowania wychowanka do podjęcia nauki na kolejnym etapie kształcenia oraz do samodzielnego i prawidłowego funkcjonowania w dorosłym życiu w pełnej integracji ze środowiskiem,
        • rozwoju zainteresowań.

        Rodzice

        Jesteśmy placówką, która zapewni rodzicom:

        • różne formy wsparcia w opiece i wychowaniu ucznia/wychowanka,
        • wsparcie w rozwiązywaniu trudności wychowawczych,
        • pomoc w realizacji potrzeb socjalnych,
        • ścisłą współpracę.

         

        Nauczyciele

        Jesteśmy placówką, która zapewni nauczycielom:

        • samorealizację,
        • rozwój zawodowy,
        • rozwijanie zainteresowań,
        • satysfakcję z pracy.

         

        Podstawowe normy i zasady placówki:

        • kierowanie się dobrem dziecka,
        • pomaganie uczniom w osiąganiu sukcesu na miarę ich indywidualnych potrzeb i możliwości,
        • dostrzeganie w każdym dziecku jego ukrytych zdolności, rozwijanie i umacnianie wiary w siebie,
        • integrowanie całej społeczności szkolnej,
        • inspirowanie do twórczego rozwoju uczniów, nauczycieli, pracowników,
        • zapewnienie  bezpieczeństwa.

         

        Głównym celem Ośrodka jest rozwijanie autonomii ucznia/wychowanka niepełnosprawnego, jego personalizacja oraz socjalizacja, a w szczególności wyposaża się go, w ramach posiadanych przez niego realnych możliwości, w takie umiejętności i wiadomości, aby mógł:

        • osiągnąć możliwie wszechstronny, społeczno-moralny rozwój,
        • porozumiewać się z otoczeniem w najpełniejszy sposób, werbalnie lub pozawerbalnie,
        • zdobyć  maksymalną niezależność życiową w zakresie zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych,
        • uczestniczyć w życiu codziennym, adekwatnie do indywidualnego poziomu sprawności i umiejętności,
        • posiadać poczucie sprawczości,
        • uczestniczyć w różnych formach życia społecznego na równi z innymi członkami danej zbiorowości, znając i przestrzegając ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego,

        podjąć odpowiedzialności za siebie i innych oraz za dokonywane przez siebie wybory moralne.