Nasza misja
„Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.” Jan Paweł II
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Lubsku jest placówką przeznaczoną dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim, z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną oraz innymi specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Placówka zapewnia proces edukacji i wychowania oraz udział w indywidualnych i grupowych zajęciach specjalistycznych. Nadrzędnym celem działalności Ośrodka jest jak najlepsze przygotowanie dzieci i młodzieży do samodzielnego funkcjonowania w życiu społecznym.
Realizacja tych zamierzonych celów zapewni naszym uczniom dobry start w dorosłe życie, a nauczycielom i terapeutom przyniesie zadowolenie i satysfakcję z wykonanej pracy.
Uczniowie
Jesteśmy placówką, która zapewni uczniom/wychowankom optymalne warunki do:
- wszechstronnego rozwoju osobowości w bezpiecznym i przyjaznym środowisku szkolnym,
- kształtowania postaw twórczych, opartych na akceptowanym społecznie systemie wartości, ukierunkowanych na poszanowanie godności własnej i drugiego człowieka,
- stwarzania warunków do efektywnej współpracy z domem rodzinnym ucznia oraz integracji ze środowiskiem lokalnym,
- rozwijania więzi emocjonalnych z krajem ojczystym i budzeniu tożsamości obywatelskiej,
- przygotowania wychowanka do podjęcia nauki na kolejnym etapie kształcenia oraz do samodzielnego i prawidłowego funkcjonowania w dorosłym życiu w pełnej integracji ze środowiskiem,
- rozwoju zainteresowań.
Rodzice
Jesteśmy placówką, która zapewni rodzicom:
- różne formy wsparcia w opiece i wychowaniu ucznia/wychowanka,
- wsparcie w rozwiązywaniu trudności wychowawczych,
- pomoc w realizacji potrzeb socjalnych,
- ścisłą współpracę.
Nauczyciele
Jesteśmy placówką, która zapewni nauczycielom:
- samorealizację,
- rozwój zawodowy,
- rozwijanie zainteresowań,
- satysfakcję z pracy.
Podstawowe normy i zasady placówki:
- kierowanie się dobrem dziecka,
- pomaganie uczniom w osiąganiu sukcesu na miarę ich indywidualnych potrzeb i możliwości,
- dostrzeganie w każdym dziecku jego ukrytych zdolności, rozwijanie i umacnianie wiary w siebie,
- integrowanie całej społeczności szkolnej,
- inspirowanie do twórczego rozwoju uczniów, nauczycieli, pracowników,
- zapewnienie bezpieczeństwa.
Głównym celem Ośrodka jest rozwijanie autonomii ucznia/wychowanka niepełnosprawnego, jego personalizacja oraz socjalizacja, a w szczególności wyposaża się go, w ramach posiadanych przez niego realnych możliwości, w takie umiejętności i wiadomości, aby mógł:
- osiągnąć możliwie wszechstronny, społeczno-moralny rozwój,
- porozumiewać się z otoczeniem w najpełniejszy sposób, werbalnie lub pozawerbalnie,
- zdobyć maksymalną niezależność życiową w zakresie zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych,
- uczestniczyć w życiu codziennym, adekwatnie do indywidualnego poziomu sprawności i umiejętności,
- posiadać poczucie sprawczości,
- uczestniczyć w różnych formach życia społecznego na równi z innymi członkami danej zbiorowości, znając i przestrzegając ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego,
podjąć odpowiedzialności za siebie i innych oraz za dokonywane przez siebie wybory moralne.