• EEGBiofeedback


        • DIAGNOSTYKA I TERAPIA METODĄ EEGBIOFEEDBACK


          Widomości ogólne:

          Metodę neuroterapii EEGBiofeedback (sprzężenie zwrotne tj. informacja zwrotna) wprowadził do Polski w 1999 r. Instytut EEG w Warszawie. W 2006 r. zrealizowano Projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i 230 systemów do terapii trafiło do placówek edukacyjnych w całej Polsce.

          Sama metoda terapii ma już 30 lat. Opracowana została w ośrodku wojskowym NASA przez amerykańskiego psychiatrę Stermana. Wspomagała funkcjonowanie astronautów, pilotów i sportowców.

          Na czym polega terapia:

          Za pomocą tej metody pacjent sam uczy się (za pomocą sprzężenia zwrotnego), jak jego mózg powinien odpowiednio pracować przy minimalnym zużyciu energii.

          Dzięki stosowanej terapii istnieje możliwość polepszenia funkcji poznawczych, koncentracji uwagi, pamięci, snu, twórczości, organizacji i planowania swoich poczynań czyli ogólnie poprawy jakości życia.

          Celem EEGBFB jest pozytywna i korzystna dla zdrowia regulacja fal mózgowych, czyli zmiana wzorca fal mózgowych. Dzięki treningowi pacjent uczy się kierować swoją czynnością bioelektryczną mózgu zwiększając występowanie pożądanych i hamując występowanie niepożądanych fal mózgowych, które łączą się z różnymi zaburzeniami pracy mózgu.

          Najczęściej w stanie zdrowia do optymalizacji funkcji mózgu wystarczy 10 sesji treningowych, w stanie lekkich i średnich zaburzeń 20-60, w stanie ciężkich zaburzeń nawet do 100 treningów, aby uzyskać i utrwalić poprawę. Treningi powinny odbywać się w trybie 2-3 razy w tygodniu. Zalecany jest także trening codzienny, a nawet 2-3 razy w ciągu dnia. Treningi o mniejszej częstotliwości np. 1 raz w tygodniu łączą się z długim oczekiwaniem na efekty poprawy pracy mózgu.

          System do terapii EEGBFB rejestruje fale mózgowe i uczy świadomego wpływania na nie tak, aby trenowany podwyższał poziom fal korzystnych, a obniżał poziom fal niekorzystnych.


          Jak wygląda trening:

          Podczas treningu uczeń połączony z systemem za pomocą elektrod siedzi w wygodnym fotelu. Na jego monitorze włączona jest wideogra (nasz system posiada 20 różnych wideogier). Podczas jednej sesji otrzymuje 10 rund treningowych trwających najczęściej po 2 minuty. Można bazować na jednej wideogrze lubi kilku. Dziecko samodzielnie może wybrać grę, która lubi najbardziej.

          Każda gra ma swoje zasady np. podczas jazdy samochodem wyścigowym uczeń tak musi prowadzić samochód, aby jechał z odpowiednią prędkością i po odpowiednim torze. Nie korzysta z joysticka, klawiatury, myszki, ale steruje swoimi myślami, koncentracją uwagi i podświadomością.

          Za właściwe prowadzenie samochodu otrzymuje nagrodę w postaci punktów czyli informację zwrotną - odpowiedź jak pracuje mózg.

          Za korzystne ustawienie promowanych fal mózgowych nagroda – punkty.

          Gdy nasz mózg wytwarza niepożądane fale, samochód zbacza z drogi, zatrzymuje się.

          Na drugim monitorze terapeuta obserwuje fale mózgowe ucznia w postaci wykresu. Widzi, których fal jest za dużo, a których zbyt mało. Wie, co wyciszyć, a co promować.

          Terapia EEGBiofeedback jest metodą nauki.

          Dzięki pracy z EEGBFB, człowiek uczy się jak korzystnie ustawiać swoje fale mózgowe, aby pracowały optymalnie przy minimalnym zużyciu energii.

          Terapeuta nie ma żadnych możliwości na ustawienia fal mózgowych w głowie ucznia.

          Uczeń i monitor terapeuty połączone są z wideogrą. Terapeuta kontroluje postępy ćwiczącego i ustawia odpowiednią trudność gry, tak aby ćwiczący zawsze osiągał sukces - pozytywna motywacja. Podąża za falami promowanymi, tak aby dziecko samodzielnie mogło je podwyższać i ustawia odpowiednio wysoko poprzeczkę dla fal hamowanych, aby nie utrwalało negatywnych wzorców.

          Jeśli uczeń nie ma właściwej motywacji i zaangażowania podczas treningów nie osiągnie zaplanowanego celu.

          Trenowany jest aktywnym uczestnikiem terapii, współodpowiedzialnym za pożądane efekty.


          A co w domu:

          Aby osiągnąć odpowiednie efekty uczniowie muszą być wspomagani w domu. Rodzice powinni pomagać dzieciom podczas odrabiania lekcji, czytania, pisania, rozwiązywania zadań matematycznych. Dziecko powinno być otoczone opieką, miłością i poczuciem bezpieczeństwa.


          W czym może pomóc terapia EEGBFB


          1. zwiększenie koncentracji uwagi i jej utrzymanie;

          2. poprawę pamięci krótkotrwałej i długotrwałej;

          3. stymulacja do działania :

          4. wyciszenie i uspokojenie;

          5. zmniejszenie nadpobudliwości i impulsywności;

          6. redukcja nadmiernej lękliwości.

          7. poprawa organizacji snu;

          8. zwiększenie radości życia;

          9. ograniczenie agresji;