• Terapia ruchem

•  PLAN PRACY W RAMACH TERAPII RUCHEM

W ROKU SZKOLNYM 2010/2011

ZADANIE GŁÓWNE

Podnoszenie ogólnej sprawności organizmu poprzez zwiększanie zakresu ruchów w stawach , wzmacnianie siły mięśni , a także stymulowanie rozwoju umysłowego – zwiększanie samodzielności i zdobywanie umiejętności niezbędnych w życiu codziennym .

PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW

1. Stosowanie zasad nauczania aktywności , poglądowości ,systematyczności ,stopniowania trudności , przystępności i indywidualizacji zadań .

2. Odpowiedni dobór metod i form prowadzenia zajęć, dostosowany do możliwości i wieku dziecka:

--częste stosowanie metody zabawowo- naśladowczej oraz bezpośredniej celowości ruchu  dla dzieci w pierwszym okresie edukacyjnym, bądź z głębszą niepełnosprawnością intelektualną ,

- stopniowe wprowadzanie metody zadaniowo- ścisłej i bezpośredniej celowości ruchu na zajęciach z grupą dzieci, które opanowały wcześniejsze ćwiczenia,

-stosowanie  metody ruchowej ekspresji twórczej,

4.  Dobór ćwiczeń ściśle dostosowany do indywidualnych potrzeb dziecka.

5.  Wyzwalanie radości  u dzieci w czasie zajęć , eksponowanie ich osiągnięć i postępów.

6. Wytwarzanie miłej i przyjaznej atmosfery   podczas  zajęć.

OGÓLNE  TREŚCI KSZTAŁCENIA  I  WYCHOWANIA

1. Gry i zabawy ruchowe

2. Ćwiczenia kinezyterapii

3. Ćwiczenia gimnastyczne

SZCZEGÓŁOWE TREŚCI PROGRAMOWE

1. Ćwiczenia odczuwania własnego ciała .

2. Masaż ciała wykonany przez nauczyciela i samodzielnie (automasaż ), wszystkie czynności samoobsługi , nazywanie części ciała , pokazywanie ich na sobie i innych .

-oglądanie siebie i innych w lustrze

-  wzmacnianie czucia antygrawitacyjnego , głębokiego i czucia ruchu .

3.  Ćwiczenia orientacji w czasie i przestrzeni za pomocą różnorodnych ćwiczeń i zabaw tematycznych z wykorzystaniem m. in. muzyki.

4. Wykorzystanie metody „ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne”.

5. Wprowadzenie „Programu aktywności wg Knilla”.

6 . Uwrażliwianie na spontaniczna aktywność fizyczną dziecka.

7. Zwiększanie wydolności oddechowej poprzez zabawy.

8. Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy.

9. Gry i zabawy zwiększające precyzje ruchów.

10. Kształtowanie umiejętności radzenia sobie z problemami dzięki wypróbowywaniu nowych zadań.

11. Uwrażliwienie na spontaniczna aktywność własną.

12. Kształtowanie nawyku do aktywności fizycznej.

Przykładowy konspekt zajęć terapii ruchem

przykladowy_konspekt.pdf

Agnieszka Baranowska