27 czerwca w SOSW w Lubsku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2024/2025. Na apelu wręczono dyplomy dla uczniów reprezentujących placówkę m.in. dla Zespołu Wokalnego,dla sportowców oraz pocztów:sztandarowego,flagowego i werblistów. Pożegnaliśmy się z absolwentami,którzy ukończyli edukację w naszej szkole oraz z naszym szkolnym kierowcą,panem Stasiem,który po 47 latach odszedł na zasłużoną emeryturę. Z całego serca,cała społeczność szkolna dziękowała za wszystkie wspólne poranki, bezpieczne podróże,uśmiech,którym nas witał każdego dnia i życzliwość jaką obdarzał naszych uczniów. Pan Stasiu będzie już na zawsze częścią naszej szkolnej rodziny.
Aktualności
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
- 32
Nabór do pilotażowego programu „Rehabilitacja 25 plus”
W roku szkolnym 2025/2026 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Jana Pawła
II w Lubsku, już po raz czwarty będzie realizowany Pilotażowy Program „Rehabilitacja 25
plus”. Program finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób
Niepełnosprawnych.
Dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną, w tym z niepełnosprawnościami
sprzężonymi, dzięki oddziaływaniom edukacyjnym i rewalidacyjno-wychowawczym
przygotowywane są do uczestnictwa w życiu społecznym, a także do podjęcia aktywności
zawodowej. Istotnym elementem systemu wsparcia ww. osób są działania realizowane dla
nich przez ośrodki rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawcze (OREW), ośrodki rewalidacyjno
-wychowawcze (ORW), szkoły specjalne przysposabiające do pracy (SPdP), a także inne
placówki edukacyjne działające na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo
oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
Pilotażowy program „Rehabilitacja 25 plus” pozwala na wypracowanie rozwiązań
dotyczących zapewnienia wsparcia w utrzymaniu samodzielności i niezależności w życiu
społecznym, a także w zakresie dotyczącym aktywności zawodowej.
Program adresowany jest do wszystkich placówek edukacyjnych działających na podstawie
Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, a jego beneficjentami są absolwenci
tych placówek. Beneficjenci programu to niezatrudnione dorosłe osoby z
niepełnosprawnością intelektualną, które nie są objęte rehabilitacją społeczną w placówkach
dziennej aktywności (np. środowiskowych domach samopomocy czy warsztatach terapii
zajęciowej), mają możliwość skorzystania ze wsparcia obejmującego usługi, aktywizację w
sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej oraz zawodowej. Na podstawie doświadczeń
zebranych w ramach pilotażu opracowano i wdrożone zostaną systemowe rozwiązania w
zakresie zapewnienia kompleksowego i horyzontalnego wsparcia osobom
niepełnosprawnym.
Program "Rehabilitacja 25 plus" w głównej mierze mający na celu wsparcie osób z
niepełnosprawnością intelektualną w wieku powyżej 24 lat, które nie są objęte rehabilitacją
społeczną w placówkach dziennego pobytu. Celem programu jest zapewnienie ciągłości
oddziaływań terapeutycznych i wsparcie w utrzymaniu samodzielności i niezależności w życiu
społecznym oraz w aktywności zawodowej. Udział w zajęciach usprawniających,
terapeutycznych i wspierających ruchowo, pomoc w rozwinięciu i wzmacnianiu aktywności
oraz samodzielności życiowej, pomoc psychologiczna, poradnictwo i wsparcie w
rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych oraz bieżących spraw życia codziennego.
Warsztaty na temat higieny osobistej
W naszej szkole odbyły się warsztaty na temat higieny osobistej, zorganizowane przez szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia we współpracy ze szkolnym Zespołem Profilaktyczno-Wychowawczym i Pielęgniarką szkolną w ramach kuratoryjnego programu #SzkołaPromującaZdrowie. Podczas warsztatów rozmawialiśmy o tym jak ważne jest dbanie o higienę osobistą. Dowiedzieliśmy się jak często należy myć ręce, zęby oraz w jaki sposób dbać o czystość całego ciała. W wyniku wykonanych doświadczeń uczniowie dowiedzieli się jakie konsekwencje zdrowotne niesie ze sobą niewłaściwa higiena jamy ustnej i ciała.
20
Turnus rehabilitacyjny w Dźwirzynie
OSTATNIE POŻEGNANIE
WARSZTATY PLASTYCZNE Z OKAZJI DNIA MATKI
W dniu 19 maja 2025 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Jana Pawła II w Lubsku odbyły się wyjątkowe warsztaty plastyczne z okazji Dnia Matki. Wzięli w nich udział uczniowie ośrodka oraz Panie Danusia, Jola i Kazimiera z grupy Gam-Art w Lubsku. Podczas spotkania uczestnicy wspólnie tworzyli laurki i kwiaty z różnych materiałów plastycznych. Dzięki temu powstały unikalne upominki, które były wyrazem wdzięczności i miłości dla mam. Warsztaty miały na celu rozwijanie twórczości i kreatywności uczestników, a także łączenie pokoleń poprzez wspólne działanie. Organizacja takich spotkań sprzyja rozwijaniu pasji i wrażliwości artystycznej, a także budowaniu więzi międzypokoleniowych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i twórczy wkład w to wyjątkowe wydarzenie.
Poniżej fotorelacja z wydarzenia.
1
ŚCIEŻKA GEOTURYSTYCZNA "DAWNA KOPALNIA BABINA"
Wiosna, piękna pogoda i miejsca, gdzie natura przemienia się w sztukę i jest wspólnym dziełem człowieka i przyrody. Dzisiaj odwiedziliśmy urokliwą, skąpaną w zieleni Ścieżkę Geoturystyczną "Dawna Kopalnia Babina" z wieloma kolorowymi, pokopalnianymi jeziorkami leżącymi między Łęknicą a Nowymi Czaplami. Miejsce to znalazło się wśród "Siedmiu Nowych Cudów Polski" National Geographic. Zachwycił nas również Park Mużakowski w otoczeniu malowniczej doliny rzeki Nysy Łużyckiej. Park widnieje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest miejscem wyjątkowym, łączącym piękno architektury i przyrody z bogactwem gatunkowym fauny i flory. Zachęcamy do odwiedzenia tych pięknych miejsc w województwie lubuskim. Uczniowie klas 6, 7 i 8 SP wraz z nauczycielami.
9
POPOŁUDNIOWE ZAJĘCIA W INTERNACIE
Dnia 13 maja wychowankowie internatu, pod opieką wychowawców, zorganizowali akcję porządkowo-estetyczną. W tym czasie młodzież zajęła się malowaniem klombów kwiatowych oraz sprzątaniem terenu wokół szkoły. Celem akcji było nie tylko upiększenie otoczenia placówki, ale również kształtowanie postaw prospołecznych, odpowiedzialności i troski o wspólne dobro. Po zakończonych pracach uczestnicy spotkali się przy ognisku, gdzie wspólnie piekli pyszne kiełbaski i w miłej atmosferze spędzili popołudnie.
15
WYCIECZKA DO ZOO
Dnia 13 maja na swoją pierwszą szkolną wycieczkę do ZOO w Lubinie wybrały się najmłodsze klasy. Zarówno pogoda jak i humory dopisywały. W programie było zwiedzanie różnych szlaków. Największe emocje wzbudził szlak zwierząt wiejskich z krową białogrzbietą kozamiowcami i królikami na czele. Na szlaku tym można było oczywiście zobaczyć jeszcze m.in. . Uczniom bardzo podobał się także szlak zwierząt wymarłych gdzie mogli podziwiać kilkadziesiąt figur dinozaurów które odtworzone są w naturalnych rozmiarach. Było fantastycznie
13
WYCIECZKA DO STAREGO FOLWARKU W PIETRZYKOWIE
MAŁA, A JEDNAK WIELKA PRZYGODA UCZNIÓW KLAS 2 SPZ, 3 SPZ, 3 AZ!!!!
W dniach 29-30 kwietnia 2025 roku nasze dzielne dzieci wyruszyły na swoją pierwszą wycieczkę z prawdziwego zdarzenia- bez rodziców, za to z wielkimi emocjami, jeszcze większymi plecakami i ...absolutnym brakiem potrzeby snu.
Celem wyprawy był urokliwy STARY FOLWARK W PIETRZYKOWIE, gdzie na młodych odkrywców czekało mnóstwo atrakcji:
kontakt z naturą , obserwacja zwyczajów koni [niektórzy nawet chcieli z nimi negocjować], nieustanna okupacja placu zabaw, pyszne posiłki, które znikały szybciej niż naleśniki w domu, wieczorne ognisko z kiełbaskami, przy którym rozbrzmiały śmiechy i okrzyki radości, dyskoteka w klimacie ,,wyginam śmiało ciało".
Dla wielu uczestników był to pierwszy wyjazd poza domem bez rodziców, co - mimo lekkiej tęsknoty- zaowocowało morzem śmiechu, nowymi przyjaźniami i ogromną porcją samodzielności.
Dziękujemy Rodzicom za zaufanie- wszystkie dzieci wróciły całe, zdrowe i o kilka wspomnień bogatsze.
Pani Dyrektor- ukłony za wsparcie i dobre słowo!
A Tobie, Marzenko...Twoja pomoc była jak gorącą kawa o poranku - ciepła, niezastąpiona i absolutnie nieoceniona!
Pietrzyków jeszcze się podnosi po naszym pobycie, a my już planujemy kolejną przygodę.
Dzieci złapały bakcyla podróżnika!
PODSUMOWUJĄC: dzieci szczęśliwe, wychowawcy zmęczeni, konie zdezorientowane- sukces na całej linii!!!
6
ŚWIĘTA MAJOWE
Z okazji Wielkiej Majówki, która łączy trzy ważne Święta: Święto Pracy (1.maja), Święto Flagi (2. maja) i Święto Konstytucji (3. maja) – życzymy Wam, aby wyczekiwany, majówkowy czas upłynął w radosnym, wiosennym nastroju. Abyście z dumą i radością spoglądali na biało – czerwone flagi łopocące na wietrze, abyście śpiewając Hymn Polski mieli poczucie jedności i solidarności narodowej oraz wierzyli, że słowa ,,Jeszcze Polska nie zginęła…” będą zawsze odzwierciedleniem stanu naszej Ojczyzny.
ZAJĘCIA NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Lekcje nie muszą być nudne! U nas w klasie zawsze kreatywnie Dziś uczniowie z klasy Ia SP wybrali się na zbiór mniszka z którego będzie pyszny i zdrowy syropek. Dzieci uczyły się jak można umiejętnie korzystać z darów natury. Dowiedziały się że syrop z mniszka lekarskiego jest polecany jako naturalny środek na wiele problemów zdrowotnych
4
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY "RODZINA"
Uczeń naszej szkoły Patryk Penksa zdobył WYRÓŻNIENIE SPECJALNE w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM "RODZINA".W konkursie nie przyznawano numerowanych miejsc. Wybrano 10 prac do wyróżnień specjalnych i 10 wyrózniono. WERNISAŻ NAGRODZONYCH PRAC, który odbył się 14 marca w Stacji Kultury w Pyskowicach. KONKURS odbył się pod Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Gliwickiego oraz Burmistrza miasta Pyskowice. Konkurs wpisany jest w działania Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku, który od 35 lat organizuje wydarzenia artystyczne, których bohaterami są niepełnosprawni twórcy z wielu krajów. W minionych latach wielokrotnie idee Nieprzetartego Szlaku obecne były w twórczych działaniach na Śląsku. W marcu 2025 roku, w Pyskowicach po raz czwarty podziwiać można było prace plastyczne autorstwa artystów z niepełnosprawnościami w różnym wieku.
ZAJĘCIA PRAKTYCZNE W KLASIE 7-8 AZZ
Uczniowie zespołu klasowego 7-8 AAZ w ramach zajęć funkcjonowania osobistego i społecznego poznali potrawy z jajek oraz sposoby ich przygotowania. Zdobyte wiadomości ćwiczyli podczas zajęć praktycznych w kuchni. Ugotowali jajko na twardo, jajko na miękko. Przygotowali kogel-mogel i usmażyli omlet. Podczas pracy chłopcy pamiętali o zasadach higieny oraz bezpiecznym korzystaniu z kuchennych sprzętów. Po pracy odbyła się degustacja dań.
7
WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
PIKNIK WIELKANOCNY
Nadchodzące Święta Wielkanocne świętowaliśmy dziś wyjątkowo. Piknik Wielkanocny połączony z animacjami, rozgrywkami sportowymi,muzyką i kiełbaską z grilla sprawił naszym uczniom wiele radości.❤️❤️
60
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
"JESTEŚMY NIEBIESKIMI KOTAMI, CHODZIMY WŁASNYMI DROGAMI" pod tym hasłem przebiegała tegoroczna edycja eventu zorganizowanego w Lubskim Domu Kultury z okazji Światowego Dnia Świadomosci Autyzmu. Kwiecień jest dla Nas szczególnie ważnym miesiącem, miesiącem który poświęcony jest osobom ze spektrum autyzmu i ich rodzinom. Statystyki wskazują, że w Polsce blisko 20 tysięcy dzieci na codzień zmaga się z tym zaburzeniem. Wraz z ich rodzinami daje to liczbę 100 tysięcy osób. W Naszym ośrodku uczniowie ze spectrum stanowią 1/5 społeczności szkolnej.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to dobra okazja do pokazania jakimi wyjątkowymi osobami są nasi podopieczni. Akademia zorganizowana przez grono pedagogiczne miała na celu szerzenie treści edukacyjnych wśród społeczności lokalnej. To bardzo ważne, abyśmy zachęcali ludzi do otwartości i tolerancji wobec drugiego człowieka. Wspólnie możemy zwiększyć społeczną integrację osób z autyzmem, wspierać ich w dążeniu do samodzielności, przełamywać izolację i krzywdzące stereotypy.
Bardzo serdecznie dziękujemy raz jeszcze wszystkim Gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością w tym dniu! Dziękujemy także naszym pracownikom za przygotowanie pięknego i wzruszającego wydarzenia oraz uczniom, ich rodzinom i przyjaciołom szkoły za obecność, wsparcie i wysiłek włożony w organizacje tego eventu! Dziękujemy, że Was mamy!
59
TYGODNIOWE WARSZTATY W ZESPOŁACH REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
W Zespołach Rewalidacyjno- Wychowawczych odbyły się tygodniowe warsztaty, których celem było rozwijanie umiejętności manualnych m.in. : wycinanie, przyklejanie, zawieszanie, układanie, przyczepianie, segregowanie. Uczniowie współpracując z nauczycielami wykonali prace plastyczne " pisanka " i " kurczak".
38
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O H. CH. ANDERSENIE
To już kolejny sukces naszych uczniów!! Dziś uczestniczyliśmy w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o H.Ch. Andersenie zorganizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Zielonej Górze. Henia Wójcik,Darek Liwaj oraz Kamil Niemczyk zmagali się z twórczością Andersena,który jest Patronem Szkoły organizatorów. Konkurs obejmował następujące obszary tematyczne: Biografia pisarza, Poszukiwacze, Cytaty, Trudne pytania oraz Co było potem. Nasi uczniowie we wszystkich pytaniach uzyskali maksymalną liczbę punktów, pokonując tym samym uczniów z innych szkół. Zajęliśmy I miejsce. Niemniej jednak serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom sukcesu,jakim był już sam udział w tym konkursie. Organizatorzy i tym razem spisali się na medal. To była wspaniała uczta literacka. Mnie,jako opiekuna,nauczyciela i wychowawcę rozpiera duma, że mogłam być dziś naocznym świadkiem sukcesu naszej młodzieży. Jesteście cudowni(D. Hrypińska)
10
ŚWIĄTECZNA WIZYTA W STAROSTWIE POWIATOWYM
Ciepłych promieni słońca, radosnych chwil w gronie najbliższych i smacznego jajka. Wesołych Świąt Wielkanocnych życzyli dzisiaj nasi uczniowie pracownikom Starostwa Powiatowego z Żarach.❤️🐣🐥