• Aktualności

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          • 2 kwietnia został uznany przez państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych jako Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

             

            ONZ oficjalnie zalicza autyzm do najgroźniejszych problemów zdrowotnych - obok AIDS, cukrzycy i raka.

            Dzień Autyzmu obchodzony jest od 2008 roku i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności. O tym zaburzeniu mówi się coraz częściej, bo liczba osób nim dotkniętych rośnie bardzo szybko, nie jest jednak pewne, czy jest to faktyczny wzrost zachorowań, czy lekarze, nauczyciele i rodzice mają dziś większą wiedzę na temat tej choroby i potrafią lepiej rozpoznać objawy.

            Autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym - chorzy mają kłopoty z mówieniem, uczeniem się i kontaktami społecznymi. Często przejawiają obsesyjne, powtarzające się zachowania. Dotknięci autyzmem inaczej niż inni ludzie odbierają obrazy, dźwięki i dotyk. Często są nadwrażliwi na hałas, światło czy zapach. Mają zmniejszoną wrażliwość na ból oraz trudności z normalnym okazywaniem emocji i budowaniem więzi. Dzieci sprawiają wrażenie niegrzecznych, mają kłopoty z koncentracją, często kręcą się w kółko, machają rękami i mają trudności z mówieniu.

            Przyczyny autyzmu nie są do końca znane, naukowcy najczęściej mówią o wadach genetycznych i czynnikach zewnętrznych, na przykład skażeniu środowiska, czy szczepionkach. Autyzm jest nieuleczalny, ale bardzo dobre efekty przynosi wcześnie rozpoczęta intensywna terapia.

            Dzisiaj ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom dotkniętym tą chorobą żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce bardzo niska. Reakcje na odmienne zachowanie tych osób bywają okrutne i krzywdzące. Takie dziecko jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły z autyzmem to dziwak.

            Dlatego powstają inicjatywy, które mają propagować wiedzę w kwestii autyzmu. Jedną z nich jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, który przypada na dzień 2 kwietnia.

            O tym w jaki sposób funkcjonują osoby z autyzmem oraz z jakimi problemami i trudnościami borykają się na co dzień osoby dotknięte tym schorzeniem mogli przekonać się 2 kwietnia uczestnicy warsztatów pod hasłem: „Mam autyzm- zrozum mnie...” Zajęcia zostały zorganizowane przez nauczycielki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Jana Pawła II, panie Beatę Czaję, Annę Dyderską i Renatę Skowrońską, które na co dzień pracują z autystycznymi uczniami. Zajęcia przebiegały w dwóch etapach. Pierwszym etapem były warsztaty przeprowadzone w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubsku. W zorganizowanych zajęciach uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz gimnazjaliści z Niepublicznego Gimnazjum dla Młodzieży w Lubsku. Za pomocą różnych ćwiczeń np. z użyciem okularów zniekształcających obraz, rękawic zaburzających zmysł dotyku organizatorki spotkania próbowały przekazać uczestnikom warsztatów, w jaki sposób autystycy odbierają świat.

             

            Zdjęcie nr 1 Uczniowie podczas wykonywania ćwiczeń polisensorycznych

             

            Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, że zmysły u osób autystycznych, czyli smak, wzrok, słuch, węch, dotyk mogą być albo nadwrażliwe na bodźce z zewnątrz, albo za mało wrażliwe. Dlatego, w zależności od stopnia wrażliwości, osoby te potrzebują wzmocnionych stymulacji, by móc zareagować na informację z zewnątrz lub wręcz przeciwnie- bodźce, które dla zdrowych ludzi przekazują neutralne informacje są dla nich bardzo silne. Wszyscy uczestnicy warsztatów aktywnie i z dużym zaangażowaniem brali udział w proponowanych ćwiczeniach.

            W części podsumowującej uczniowie SP wykonali plakaty pod hasłem „Mam autyzm- zrozum mnie...” Gimnazjaliści natomiast wcielili się w rolę osoby autystycznej piszącej list do rówieśników. Temat listu brzmiał „Jestem autystą - świat widziany moimi oczami”. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcie.

             

            Zdjęcie nr 2 Prace plastyczne autorstwa uczniów z SP nr 2

             

            Zdjęcie nr 3 Pamiątkowe zdjęcie z uczestnikami warsztatów

             

            W drugim etapie warsztatów uczniowie z Gimnazjum w ramach realizowanego projektu edukacyjnego pt. „Mój przyjaciel jest inwalidą – kształtowanie cech wrażliwości i szacunku” prowadzili zajęcia integracyjne w Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym im. Jana Pawła II. Były one przeprowadzone w formie gier i zabaw przy muzyce oraz zajęć plastycznych. Wspólna zabawa to najłatwiejszy sposób na nawiązanie przyjaznych kontaktów między dziećmi. Atmosfera zajęć sprzyjała kształtowaniu wśród uczniów z obu szkół poczucia przynależności do wspólnoty. Celem zajęć było stworzenie warunków sprzyjających integracji uczniów o różnym stopniu sprawności psychofizycznej oraz przełamanie barier i uprzedzeń. Spotkania integracyjne mają okazję uświadomić uczniom ze szkoły masowej, że w społeczeństwie istnieją również osoby o takich zaburzeniach rozwojowych, którzy na równi z innymi potrzebują szacunku, zrozumienia i akceptacji. Bliski kontakt z niepełnosprawnymi rówieśnikami uwrażliwia młodzież na potrzeby innych, uczy tolerancji i opiekuńczości.

             

            Zdjęcie nr 4 Wspólne zabawy integracyjne uczniów SOSW i Gimnazjum

             

            Zdjęcie nr 5 Zajęcia plastyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów z SOSW

             

            Ciepła i serdeczna atmosfera w czasie zajęć sprawiła, że gimnazjaliści szybko wyzbyli się początkowego zakłopotania a uczniowie niepełnosprawni nabrali pewności siebie.

            Efektem zajęć było nawiązanie przyjaznych stosunków między uczniami i wyrobienie wśród uczniów Gimnazjum właściwego poglądu na problem niepełnosprawności. Podsumowaniem dwóch dni obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu były słowa Pani Dyrektor SOSW im. Jana Pawła II Elżbiety Maćko: „Dziękuję Wam za aktywny udział w warsztatach, życzliwą atmosferę oraz otwartość na potrzeby innych. Niezwykle cieszy również Wasze bezinteresowne zaangażowanie i chęć pomocy niepełnosprawnym rówieśnikom. O skuteczności integracji dzieci i młodzieży niepełnosprawnych w znacznym stopniu decydują właśnie takie postawy społeczne wobec nich. Inicjatywy podejmowane w ramach łamania barier między osobami niepełnosprawnymi i sprawnymi pozwalają na stopniową integrację i upowszechnianie pozytywnych wzorców zachowań”.

             

            Tekst: Beata Czaja, Anna Dyderska

          • Komunikat sportowy

          •  

            Dnia 22 marca 2012 roku w Sulechowie odbył się IX Regionalny Turniej Olimpiad Specjalnych w badmintonie.

            Szkołę na turnieju reprezentowali i medale zdobyli:

            Wojtkiewicz Sylwia - medal złoty

            Skrzypczak Agata - medal srebrny

            Drozdek Karolina - medal brązowy

            Mikulski Wojciech - medal brązowy

             

             

            Dnia 27 marca w Gubinie odbył się XVII Wojewódzki Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych na którym szkołę reprezentowali i medale zdobyli:

            Szustak Dawid - 25 m styl klasyczny - ZŁOTY medal i 25 m styl dowolny - medal BRĄZOWY

            Malicki Maciej - 50 m styl klasyczny - ZŁOTY medal

            Kujawa Sławomir - 25 m styl dowolny - IV miejsce

          • Wyniki konkursu wiedzy o patronie szkoły Janie Pawle II

          •  

            Konkurs "Jan Paweł II – Orędownik Prawdy" został przeprowadzony 15 marca 2012r.

            Maksymalnie można było uzyskać 27 punktów

            Zwycięzcy konkursu

            1. Michał Ławniczak 25 punktów

            2. Anita Czekańska 14,5 punkta

            3. Milena Nowosielska 10 punktów

          • Tournee Zespołu Teatralnego

          •  Grupa teatralna działająca w naszym Ośrodku w minionym semestrze sześciokrotnie wystawiła przedstawienie jasełkowe pt.” Józek się żeni”. Prezentowaliśmy swoje występy podczas spotkań, prezentacji i przeglądów grup jasełkowych takich jak:

            XXII Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych w Lubsku były to prezentacje powiatowe, gdzie za swój występ oprócz gromkich braw i uśmiechów na twarzach widzów otrzymaliśmy Wyróżnienie przyznane przez Radę Artystyczną przeglądu.

            Braliśmy udział w XIII Wojewódzkich Spotkaniach Grup Kolędniczych w Wolsztynie oraz w

            III Przeglądzie Grup Jasełkowych i Kolędniczych w Międzyrzeczu, gdzie otrzymaliśmy Wyróżnienie za „ruch sceniczny i grę aktorską”

            Zespól artystyczny podczas swojej działalności w I semestrze roku szkolnego 2011/2012 swoim występem uświetnił także świętowanie i obchody wigilii internatu Ośrodka. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich możliwości przed społecznością internacką oraz zaproszonymi gośćmi, zespół swoim występem uatrakcyjnił również rozstrzygnięcie Konkursu na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową w naszym Ośrodku, gdzie miał przyjemność wystąpić przed uczniami i nauczycielami z naszego miasta i okolic. Otrzymaliśmy również zaproszenie, aby występem jasełkowym ubogacić spotkanie w „Klubie Seniora” z okazji Dnia Babci i Dziadka.

            W tym roku kontynuowaliśmy koncepcję ukazywania historii związanej z bożym narodzeniem w sposób humorystyczny, gdyż jest on preferowany przez uczniów, którzy lepiej odnajdują się w wesołych, pogodnych rolach, nadając im odpowiedniego dla siebie charakteru. Uczniowie ze swych ról wywiązali się znakomicie, doskonale „wczuli się” w sytuację bohaterów przedstawienia i w sposób humorystyczny i zabawny prawdziwie nadali kształt i serce swoim postaciom. Główne role w inscenizacji jasełkowej odgrywali uczniowie z klas Gimnazjalnych i Szkoły Podstawowej, Klas zawodowych jak i klas Zet dla których było to niemałym przeżyciem.

            W I semestrze uczniowie działający w szkolnym zespole artystycznym zaprezentowali się również z przedstawieniem pt. ”Wakacyjna przygoda” podczas II Festiwalu kultur Dawnych w Wicinie oraz podczas Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych Żary 2011, gdzie wystąpili z przedstawieniem pt. „Smerfy krasnoludki i inne małe ludki” Oba występy podobały się i zostały miło przyjęte przez oglądających je widzów, co niosło za sobą zadowolenie i satysfakcje ze strony „naszych aktorów”.

            Uczniowie z zespołu artystycznego brali udział w kolejnej edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej w Górzynie, gdzie w sposób widoczny i pozytywny zaznaczyli swoja obecność, zdobywając wyróżnienia. Mięliśmy okazję również reprezentować nasz ośrodek podczas X Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Papieża Jana Pawła II w Zielonej Górze gdzie dwoje naszych uczniów prezentowało przygotowane wiersze.

            Wśród grona „młodych aktorów” byli i tacy, którzy występowali po raz pierwszy, występ uczniów debiutujących na scenie przed większą publicznością był dla nich wielkim wyzwaniem, jednak trema nie okazała się tak straszna i uczniowie zaprezentowali się z jak najlepszej strony, oklaski, które otrzymali za swój występ działały bardzo wzmacniająco i zachęcająco dzieci do pracy i ogromnego wysiłku jakim jest występ na prawdziwej scenie w roli aktora. Uczniowie z dużym zaangażowaniem i zapałem brali udział w zajęciach kółka teatralno-artystycznego jak i w przygotowaniach przedstawienia. Wielu z nich po raz pierwszy w życiu odważyło się wystąpić na scenie przed większym audytorium, zmagając się ze swoimi niesprawnościami, stresem i tremą, potrafili w ciekawy, oryginalny sposób przekazać treść przedstawienia a odgrywanym przez siebie postacią nadać niepowtarzalnego charakteru. Często udowadniając sobie i innym, że jeszcze na wiele ich stać. ( A. N.)

             

          • EUROPEJSKI TYDZIEŃ AUTYZMU

          •  

            uczniowie z autyzmem wraz ze swoimi nauczycielkami obok swojej wystawy

            JUŻ OD KILKU LAT W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO – WYCHOWAWCZYM IM. J. PAWŁA II W LUBSKU OBCHODZONY JEST EUROPEJSKI TYDZIEŃ AUTYZMU

             

            W SOSW im.J.Pawła II pięć lat temu utworzono pierwszą klasę dla uczniów z autyzmem. Obecnie w Ośrodku istnieją już trzy takie klasy.

            Jak co roku w pierwszym tygodniu grudnia obchodzony był Europejski Tydzień Autyzmu. Nauczycielki, które na co dzień pracują z autystycznymi dziećmi zorganizowały wystawę prac plastycznych swoich podopiecznych. Uczniowie mieli okazję pochwalić się swoimi talentami a ich nauczycielki były z nich bardzo dumne. Wystawę można było zobaczyć w pierwszym tygodniu grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

            uczniowie z autyzmem wraz ze swoimi nauczycielkami obok swojej wystawy

             

            Oprac. Beata Czaja

          • Brązowy medal w VI Regionalnym Turnieju Koszykówki w Świebodzinie

          •  

            VI Regionalny Turniej Koszykówki Olimpiad Specjalnych

            ŚWIEBODZIN 30 listopada 2011 roku

            Drużyna w składzie: Wojtkiewicz Sylwia

            Drozdek Karolina

            Czerniejewski Daniel

            Kuczyński Przemek

            Kiebała Damian

            Leniart Dariusz

            zajęła III miejsce zdobywając BRĄZOWY MEDAL

          • 5 miejsce w IV Mistrzostwach Województwa Lubuskiego w Unihokeju

          •  Dnia 29 listopada 2011 w Żaganiu odbyły się IV Mistrzostwa Województwa 

            Lubuskiego w UNIHOKEJU organizowane przez Stowarzyszenie PTSS 

            Sprawni – Razem”.

            Zawodnicy w składzie: Dołęga Klaudia

            Drozdek Karolina

            Leniart Dariusz

            Śliwka Dariusz

            Kramarz Kacper

            Drożdż Krzysztof

            Kujawa Sławomir 

            zajęli DRUŻYNOWO V miejsce

          • Pięknie mówić

          • 24 listopada Ania Michalik, Ania Kohut i Karolina Danyłków  recytowały trudne utwory poetyckie Jana Pawła II - patrona naszego ośrodka podczas międzyszkolnego konkursu recytatorskiego poezji religijnej w Górzynie, w którym co roku biorą udział osoby uzdolnione recytatorsko z naszej szkoły.

            Na szczególną uwagę komisji konkursowej zasłużyła Ania Michalik otrzymując wyróżnienie w konkursie - gratulujemy sukcesu yes

          • Reprezentowali lubuskie !

          •  

            Uczniowie naszej szkoły w dniach 10-13 listopada reprezentowali nasze województwo na VII Ogólnopolskim Turnieju Koszykówki Olimpiad Specjalnych. Do Olsztyna pojechali: Szustak Dawid, Łowicki Marcin i Nalepa Kamil wraz z opiekunem sportowym Arturem Walczakiem. Walczyli zaciekle zdobywając IV miejsce w grupie B.

             

          • Festiwalowe warsztaty artystyczne dla nauczycieli i opiekunów szkolnych zespołów teatralno - artystycznych

          •  

            FESTIWALOWE

            WARSZTATY
            ARTYSTYCZNE

            DLA NAUCZYCIELI
            I OPIEKUNÓW SZKOLNYCH
            ZESPOŁÓW TEATRALNO - ARTYSTYCZNYCH

            edycja trzecia

             

            XIX Lubski Festiwal Artystyczny –
            Scena Specjalna

            Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Pawła II w Lubsku nieprzerwanie od osiemnastu lat gości uczniów i nauczycieli placówek szkolnictwa specjalnego z całego województwa i nie tylko, w ramach Lubskiego Festiwalu Artystycznego – Scena Specjalna.

            Dla nauczycieli i opiekunów szkolnych zespołów artystycznych, którzy każdego roku przyjeżdżają z uczniami na majowy festiwal, zorganizowaliśmy Festiwalowe Warsztaty Artystyczne. W dniach 04 – 05 listopada 2011 odbyła się już trzecia edycja spotkań warsztatowych dla nauczycieli. Nasza oferta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, gdyż udział w warsztatach wzięli nauczyciele z dziesięciu szkół i ośrodków z całego województwa, m.in.: Międzyrzecza, Świebodzina, Nowej Soli, Zielonej Góry, Sulechowa, Żar, Gubina, Lubska, łącznie ponad 30 pedagogów.

            Dwudniowe spotkanie przyczyniło się do wzbogacenia warsztatu pracy nauczycieli prowadzących szkolne zespoły artystyczne. Instruktorzy prowadzący zajęcia w trzeciej edycji warsztatów to:

            Aleksandra Wachowiak

            (ODN Zielona Góra)
            Oligofrenopedagog, wykładowca, wieloletni pracownik Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, metodyk, specjalista ds. I i II etapu edukacji dzieci i młodzieży
            z niepełnosprawnością intelektualną;

             

            Marek Zadłużny

            (Dom Harcerza Zielona Góra)

            Doktorant na Wydziale Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego, nauczyciel akademicki, pedagog w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji "Dom Harcerza" w Zielonej Górze. Absolwent na kierunku pedagogika w specjalności animacja kultury i sportu na Uniwersytecie Zielonogórskim. Tancerz, instruktor tańca współczesnego.

            Ponadto program warsztatów okazał się niezwykle bogaty. Ogromnym zainteresowaniem i aktywnością cieszyły się kombinowane techniki plastyczne w warunkach szkolnych – Przygoda z Teatrzykiem Kukiełkowym przygotowane i prowadzone przez p. Teresę Piasecką nauczyciela w SOSW Lubsko. Mgr Aleksandra Wachowiak (ODN Zielona Góra) przedstawiła wykład na temat komunikacji alternatywnej p.t.: Zatrzymaj się, ja rozumiem… Warsztatowe spotkanie z bajkoterapią oraz lekcja pokazowa przygotowane przez p. Agatę Sułkowską (SOSW Lubsko) dostarczyły nauczycielom ciekawych pomysłów na realizację zajęć. Program warsztatów dopełniły zajęcia z tańca nowoczesnego – kompozycji ruchowej z wykorzystaniem możliwości ruchu organicznego prowadzone przez p. Marka Zadłużnego (Dam Harcerza Zielona Góra).

            Organizatorzy przygotowali dla nauczycieli zaświadczenia potwierdzające udział w warsztatach i już dziś planują spotkanie w ramach czwartej edycji Festiwalowych Warsztatów Artystycznych dla nauczycieli za rok.


             

          • Porozumienie 2011

          •  

            Z okazji obchodów Europejskiego Roku Wolontariatu w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Jana Pawła II oficjalnie podpisano umowy o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznych przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych na rzecz naszego ośrodka. W spotkaniu uczestniczyli Dyrektorzy placówek Pani Alicja Czerniawska oraz Pani Elżbieta Maćko. Wolontariusze zostali zapoznani z treścią porozumienia, wyjaśniano wspólnie wszystkie problemy, ustalono zasady działania oraz przedstawiono harmonogram imprez szkolnych podczas których wolontariusze swoją pracą będą wspierać naszą placówkę.

             

          • Pielgrzymka do Rokitna

          • 20 października grupa młodzieży z naszego ośrodka przygotowująca się do bierzmowania w ramach programu Edukacji Sakramentalnej pielgrzymowała do Sanktuarium Diecezjalnego prosić o wsparcie i polecając w modlitwie wszystkie powierzone intencje Matkce Boskiej Cierpliwie Słuchającej.

             

             

          • Dzień Patrona szkoły

          •  

            Wyniki konkursu wiedzy o Janie Pawle II – Lubsko 2011r.

            15 punktów zdobyli uczniowie:

            1. Pękala Konrad – 1G

            2. Bogdańska Emilia – 1G

            3. Czekańska Anita – 3G

            4. Kohut Anna – 3G

            5. Kujawa Sławomir – 3G

            6. Staniszewska Natalia – 1ZSZ

            7. Kiebała Adrian – 1ZSZ

            8. Michalik Anna – 1ZSZ

            14 punktów zdobyli uczniowie:

            1. Jakimczuk Gabriela – 2G

            2. Dróżdż Krzysztof – 1G

            3. Kiebała Andżelika – 3G

            13 punktów zdobyli uczniowie:

            1. Leniart Dariusz – 1G

            2. Chmielewski Kamil – 1ZSZ

            3. Łoś Artur – 1 ZSZ

            12 punktów zdobyli uczniowie:

            1. Osak Paulina – 3G

            2. Bandziak Robert – 1ZSZ

            11 punktów zdobyli uczniowie:

            1. Bandziak Wiesław – 1ZSZ

            2. Drozdek Sara – 1ZSZ

            9 punktów zdobyli uczniowie:

            1. Soroka Bartosz – 3G

            7 punktów zdobyli uczniowie:

            1. Nalepa Mateusz – 3G

            5 punktów zdobyli uczniowie:

            1.  Czerniejewska Milena – 1 ZSZ

             

             

          • SPORT na medal

          •  Reprezentacja szkoły w dniu 13 października brała udział w III Regionalnym Mityngu Olimpiad Specjalnych w Bowling, który odbywał się na kręgielni w Żarach. Drużyna chłopców w składzie: Malicki Maciej, Kiebała Damian i Czerniejewski Daniel zajęła II miejsce zdobywając srebrny medal. W punktacji indywidualnej Malicki Maciej zajął również II miejsce i zdobył srebrny medal.

            Gratulujemy !


             

          • X Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Bł. Jana Pawła II

          • 15 października br. w parafii p.w. Ducha Świętego w Zielonej Górze odbył się
            X Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Bł. Jana Pawła II.

            W konkursie wzięło udział 34 wykonawców, uczniów szkół z Kargowej, Nowogrodu Bobrzańskiego, Lubska, Żar, Trzebiechowa, Zielonej Góry, Świebodzina, Sulechowa oraz Głogowa. Na początku w Sali Jasnogórskiej recytatorów przyjęli główni organizatorzy: Anna Tomaszewska z Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, ks. Przemysław Janicki, w imieniu proboszcza Parafii Ducha Świętego oraz Jan Stanisławczyk, w imieniu prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej. Następnie wykonawcy udali się pod pomnik Jana Pawła II, by zapalić znicze i złożyć kwiaty.  Po tej części oficjalnej recytatorzy udali się do sali, gdzie rada artystyczna oceniała prezentacje młodych artystów.

            Nasz Ośrodek reprezentowały Ania Michalik, która recytowała wiersz Jana Pawła II pt. „Myśląc Ojczyzna” oraz Karolina Danyłków recytująca wiersz pt.” To przyjaciel”, uczennice prezentowały przygotowane przez siebie wiersze z przejęciem i emocjami, starając się jak najlepiej oddać ich trudny i niejednokrotnie złożony sens, tak charakterystyczny dla poezji Jana Pawła II 

          • III Integracyjne Mistrzostwa Województwa Lubuskiego w BOCCI

          • Dnia 7 października 2011r. w Drzonko9wie odbyły się

            III Integracyjne Mistrzostwa Województwa Lubuskiego w BOCCI

            Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt:

            Kiebała Andżelika, Anzel Magdalena, Drozdek Karolina

            Zdobywając SREBRNY MEDAL

          • Akcja zbieramy żołędzie zakończona!

          • Akcja ZBIERAMY ŻOŁĘDZIE ZAKOŃCZONA!

             

            Oj, działo się dziś u nas

            Oj, działo …

            5 października 2011r. zapisał się w szkolnej kronice pięknymi jesiennymi zgłoskami…

            Uczniowie wszystkich klas i zespołów SOSW po raz kolejny udowodnili, że są zgrani, odpowiedzialni i potrafią wspólnie podejmować działania. A co najważniejsze – troszczą się o naturalne środowisko. I jak mawiał święty Franciszek z Asyżu – pamiętają o wszystkich ,,braciach mniejszych”, czyli leśnych zwierzętach.

            Celem akcji, nad którą opiekę sprawowała pani Małgorzata Nadworska, była zbiórka żołędzi. W tym roku padły prawdziwe REKORDY! Łącznie zebraliśmy 1400 kg żołędzi. Prawdziwymi REKORDZISTAMI zostali uczniowie pani Teresy Piaseckiej, którzy uzbierali 538 kg owoców dębu. Gratulacje i wielkie BRAWA !

            Podziękowania kierujemy do pracowników Koła Łowieckiego JELEŃ w Brodach.

            Żołędziowe zbiory zakończone… mamy nadzieję, że te wspaniałe owoce w brązowych czapeczkach będą smakowały dzikom buszującym po lubuskich lasach. Pozdrawiamy leśne zwierzaki i życzymy smacznego

             

             

             

             

          • Młodzi głosują 2011!

          • Młodzi głosują 2011!

            30.09.2011r. odbyły się w SOSW wybory do Samorządu Uczniowskiego.

            Uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskiej akcji MŁODZI GŁOSUJĄ. Byliśmy jedną z 1431 polskich szkół zgłoszonych do akcji.

            Przygotowania do demokratycznych wyborów rozpoczęły się już w trzecim tygodniu września. Wspólnie z naszymi opiekunami zaplanowaliśmy przebieg całej akcji: uruchomiony został przedwyborczy LATARNIK – dzięki któremu dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje prawo wyborcze i jakie prawa przysługują uprawnionym do głosowania.

            Korytarze naszej szkoły zdobiły plakaty przedwyborcze. Spośród członków naszej szkolnej społeczności wytypowaliśmy kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. Na karcie wyborczej ich nazwiska zostały umieszczone w porządku alfabetycznym:

            22 września kampania wyborcza ruszyła pełną parą Uff…

            Nad prawidłowością akcji czuwali członkowie KOMITETU WYBORCZEGO w składzie:

            1. Klaudia Dołęga kl. 1-2 G – PRZEWODNICZĄCA

            2. Dariusz Leniart kl. 1-2 G – ZASTĘPCA

            3. Sławomir Kujawa kl. 3 G – SEKRETARZ

            4. Mateusz Strąkowski kl. 6SP – CZŁONEK KOMISJI

            5. Robert Bandziak kl. 1 ZSZ – CZŁONEK KOMISJI

            30 września 2011r. przeprowadziliśmy zgodnie z ustaloną procedurą wybory do Samorządu Uczniowskiego. Cieszyła nas wysoka 70% frekwencja i zdyscyplinowanie wyborców. Wszystkie karty wyborcze zostały prawidłowo wypełnione – wszystkie oddane głosy były ważne – to znaczy, że nasze przedwyborcze działania odniosły właściwy skutek.

            KOMITET WYBORCZY ogłosił wyniki wyborów - największą ilość głosów uzyskali:

            Skorupiński Grzegorz – 11 głosów

            Kujawa Sławomir - 8 głosów

            Żuk Martyna – 6 głosów

            Udział w wyborach MŁODZI GŁOSUJĄ był świetną zabawą i jednocześnie bardzo ciekawym doświadczeniem, które zamierzamy powtórzyć za rok

            Uczniowie SOSW

            PS.

            Zapraszamy do galerii dokumentującej nasze działania.

             

             

          • II Dekanalny Przegląd Piosenki Religijne "Rozśpiewane Anioły" – 25 maja 2011r.

          •  

            Rozśpiewane Anioły – 25 maja 2011r.

            II Dekanalny Przegląd Piosenki Religijnej

             

             

            Dzisiejszy dzień dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – salę Barka w Lubsku wypełniły prawdziwe rozśpiewane anioły, czyli dzieci i młodzież, uczestnicy II Dekanalnego Przeglądu Piosenki Religijnej. Wokalne umiejętności zaprezentowało w tym roku dziewięć zespołów reprezentujących szkoły znajdujące się na terenie Dekanatu Lubsko.

            Od tego roku nasz przegląd objął honorowym patronatem ks. bp. Stefan Regmunt – to wyjątkowe wyróżnienie i zaszczyt dla wszystkich uczestników.

            Swoją obecnością zaszczycili nas: ks. dr Wojciech Lechów – Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze, ks. dziekan Marian Bumbul proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Lubsku, ks. prałat Stanisław Kłósek proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, pani Urszula Rakowska Prezes Stowarzyszenia przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych ,,Serce za uśmiech”, pani Elżbieta Haściło dyrektor SP nr 1 w Lubsku. Gospodarzami spotkania były panie: Elżbieta Maćko dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lubsku oraz Ewa Śmiałek – Kowalewska dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku.

            Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że muzyka nie tylko łączy pokolenia, ale łamie bariery i lęk przed tym, co nieco inne – nieznane. Na scenie wszyscy uczestnicy stanowili jedną, rozśpiewaną rodzinę – bez sztucznego podziału na pełno i niepełnosprawnych. Motywem przewodnim spotkania były słowa piosenki: Przyjaciela mam i już. Zebrana w Barce publiczność ochoczo włączała się do śpiewu. Tekst ,,Przyjaciela mam i już! Kto to taki? Anioł stróż!”, tak bardzo spodobał się młodzieży z SOSW Lubsko, że nuciła go nawet po powrocie do szkoły.

            Czas jednak na krótką charakterystykę zespołów wokalnych. „Trzecia BE” – wspaniałe, charyzmatyczne dzieciaki z Nowogrodu Bobrzańskiego, które pod czujnym okiem pani Małgorzaty Frąckowiak nie tylko perfekcyjnie śpiewały , ale także zatańczyły w rytm bluesa. Szkołę w Nowogrodzie Bobrzańskim reprezentował także zespół „Przyjaciele Jezusa” – pani M. Frąckowiak i ucz. kl. 2 i 3 SP podbili serca publiczności swoją spontanicznością, prawdziwą radością śpiewania na chwałę Panu.

            Gdy na scenie pojawiły się ,,Wesolutkie Anielice” reprezentantki SP nr 3 z Lubska, publiczność oniemiała na chwilę z zachwytu. Dziewczęta śpiewały acapella z podziałem na głosy pieśni: Pan jest pasterzem moim, Uwielbiam imię Twoje.

            ,,Na cześć i chwałę nieba” – tak o śpiewie swoich podopiecznych powiedziała pani Mirela Wojciechowska. Dziewczynki z kl. 2 i 3 SP nr 2 w Lubsku wykonały piękne aranżacje utworów: Jesteś życiem mym, Jezus jest nasza siłą i Pioseneczka – ten ostatni utwór publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Drugi zespół wokalny reprezentujący SP nr 2 w Lubsku nosi wdzięczną nazwę Agnus Dei, czyli Baranek Boży – właśnie tego tytułu w Nowym Testamencie używał wobec Jezusa Chrystusa Jan Chrzciciel (J 1, 29). Dziewczęta ujęły zebranych pięknym wykonaniem utworu Anioł Stróż .

            Iskierki Maryi – schola parafialnaJasienia pod kierunkiem pani Elżbiety Michalskiej urzekła publiczność pięknymi strojami, cudownymi głosami oraz perfekcyjną grą na instrumentach. Wielki aplauz zyskała solistka Kasia Szturomska, ucz. kl. IV, która wykonała pieśń „Ave Maria”. Uwagę publiczności zwrócił Marcin Michalski gimnazjalista grający na bębnie DJEMBE.

            SOSW – Lubsko reprezentował zespól wokalny FIJAT. Dziewczęta: Sara, Karolina i Anita spisały się wspaniale! Publiczność włączyła się do wspólnego śpiewu piosenek: LolekPanie wielbię Cię. Gratulujemy opiekunom zespołu: pani Agnieszce Dzienisz i panu Krzysztofowi Kacperskiemu. Na nasze rozśpiewane anioły zawsze możemy liczyć

            ,,Jedynkowe nutki” – i nie o oceny niedostateczne tu chodzi lecz o wspaniale zorganizowane dziewczęta ucz. kl. IV SP nr 1w Lubsku. Nad perfekcyjnym wykonaniem piosenek: Chodź zrobimy wielki skok, Przyjaciela mam i już oraz Takie cosik czuwała pani Maria Giedrowicz.

            SP im. E. Bojanowskiego w Lubsku reprezentowały Bojanki – uczennice grały na flażoletach. W ich wykonaniu usłyszeliśmy piosenki: Bóg jest tu, Po górach dolinach oraz Bądź z nami w kontakcie. Opiekunami zespołu są: pani Monika Kołodziej i ks. Stanisław Podfigórny.

            Występom zespołów przyglądało się uważnie JURY w składzie: ks. dr Wojciech Lechów oraz pan January Palcat i pan Robert Iwaniuch. Ale publiczność też miała możliwość typowania swoich ulubieńców. Nagrodą przechodnią, symbolem i kontynuacją łącząca kolejne edycje Przeglądu zostały piękne statuetki ,,Rozśpiewanego Anioła” wykonane przez pana Krzysztofa Kasowskiego w pracowni ceramicznej SOSW w Lubsku.

            Byliśmy uczestnikami prawdziwej muzycznej uczty. Radowały się nasze serca i dusze. Muzyka jak promień światła z chmur rozświetlała nasze dusze na chwałę Bogu, dlatego wszyscy uczestnicy czuli się zwycięzcami wspólnie śpiewając i wzajemnie wspierając się podczas całego przeglądu. Niemniej jednak warto podkreślić grupy wyróżnione w sposób szczególny.

            Werdykt JURY II Dekanalnego Przeglądu Piosenki Religijnej brzmi:

            • Wyróżnienie – „Przyjaciele Jezusa” SP Nowogród Bobrzański

            • Statuetkę „Rozśpiewanego Anioła” – otrzymał zespół „Jedynkowe nutki” SP nr 1 w Lubsku

            Nagrodę Publiczności przyznano zespołowi „Iskierki Maryi” SP Jasień .

            Po zakończonych prezentacjach i uroczystym rozdaniu nagród wszyscy uczestnicy, goście i organizatorzy na słodkim poczęstunku przygotowanym przez uczniów z klasy zawodowej SOSW w Sali Kominkowej w celu podsumowania i ustalenia dalszych planów realizacji tego przedsięwzięcia.

            Cieszy fakt, że ta „oddolna” inicjatywa z roku na rok zyskuje nowych sympatyków, przyjaciół - bez których świat byłby szary i smutny, bowiem jak mawiał poeta: Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać.

            II Dekanalny Przegląd Piosenki Religijnej był współorganizowany przez:

            Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubsku

            Szkołę Podstawową im. Bolesława Chrobrego w Lubsku

            Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lubsku

            W imieniu organizatorów i uczestników DZIĘKUJEMY wszystkim osobom i instytucjom wspierającym w rozmaity sposób przygotowania i realizację przeglądu.

             

          • Rekolekcje 21 – 23.03.2011

          • Konkurs_Wiedzy_o_Janie_Pawle_II_(1).pdf

            Rekolekcje 21 – 23.03.2011

            21 marca br. obfitował wieloma wspaniałymi uroczystościami

            Uczniowie naszej szkoły wspólnie z członkami grona pedagogicznego powitali pierwszy dzień wiosny. Nie zapomnieliśmy, że właśnie 21 marca jest Międzynarodowym Dniem Poezji oraz Międzynarodowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową. W klasach pojawiły się piękne, wiosenne dekoracje i gazetki tematyczne. Nie zabrakło lirycznych strof. Każdy mógł zaprezentować własny utwór dotyczący: wiosny, poezji lub szacunku dla drugiego człowieka.

            Był to także pierwszy dzień szkolnych rekolekcji, który upłynął nam po hasłem: Jan Paweł II – patron naszej szkoły. Rozentuzjazmowna brać uczniowska zebrała się w szkolnej świetlicy, by obejrzeć prezentację mutimedialną pt.: Nasz Lolek. Było bardzo wesoło, momentami wzruszająco – slajdy przypominały nam Karola Wojtyłę: jego dzieciństwo, młodość, pontyfikat. Było to dla nas wielkie przeżycie, bo autorzy pokazu ukazali sylwetkę Jana Pawła II jako człowieka łamiącego bariery pokoleniowe, rasowe i wyznaniowe.

            Punktem kulminacyjnym był szkolny konkurs wiedzy o Janie Pawel II – cieszymy się, że wzięło w nim udział tak wielu uczniów. Wszystkim uczestnikom gratulujemy! Zwycięzcą szkolnego etapu wiedzy o Janie Pawle II okazał się uczeń klasy V – Patryk Drozdowski.

            Duchowym akcentem pierwszego dnia rekolekcji było spotkanie z ojcem Józefem – dominikanem, który pięknie mówił o trudnej historii naszego kraju przywołując postać ks. Jerzego Popiełuszki. Ojciec Józef zwracał naszą uwagę na takie wartości jak: miłość do Boga i drugiego człowieka, prawda, odpowiedzialność, zaufanie, potrzeba niesienia pomocy innym.

            Drugi dzień szkolnych rekolekcji 22 marca br. rozpczęły nasze rozśpiewane przy dźwiękach gitary radosne głosy. Nasz katecheta pan Krzysztof nauczył nas pięknej pieśni – okazało się, że łacina, język starożytnych Rzymian - nie jest taki trudny

            Potem w zdumienie wprawiły nas nasze koleżanki Anita Czekańska – ucz. kl. 2G i Anna Michalik – ucz. kl. 3G, które przygotowały krótką inscenizację pt.: Ballada o krzyżu .

            Bawiliśmy się przygotowując kolorowe palmy wielkanocne.

            Byliśmy zachwyceni siostrami zakonnymi – dominikankami, które odwiedziły naszą szkołę.

            Środa 23.03.2011 – trzeci dzień rekolekcji. Jest co wspominać! Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsza palmę. Wszystkie były wspaniałe i bardzo pomysłowe. Zwycięzcą została klasa pani Moniki Pas : 2 SP-Z

            W ciągu trzech dni rekolekcyjnych mieliśmy możliwość prowadzenia rozmów z siostrami zakonnymi, które na co dzień opiekują się ludźmi z różnorodnymi niepełnosprawnościami.

            Najlepszym podsumowaniem tegorocznych rekolekcji będą słowa Jana Pawła II: ,,Człowieka trzeba mierzyć miarą serca – sercem”.