• Aktualności

        • Wycieczka do Wrocławia.
          • Wycieczka do Wrocławia.

          •    16.05.17. odbyła się wycieczka grupy uczniów z naszej szkoły do Wrocławia. 

                Głównym celem wycieczki było zwiedzenie ZOO, a szczególnie nowego, wybudowanego w ostatnich latach obiektu o nazwie "Afrykarium". Dzięki niepowtarzalnej koncepcji Afrykarium stało się unikatowym na skalę światową oceanarium przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym "Czarnego Kontynentu". 15 milionów litrów wody w 21 basenach i akwariach, gdzie mieszka około 250 gatunków ryb, egzotyczne zwierzęta i ptaki. Trudno opisać wrażenia, jakich doznaje się w czasie przejścia przez szklany tunel obserwując przepływające nad głową rekiny, olbrzymie płaszczki oraz setki cudownie kolorowych większych i mniejszych ryb. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jest się na dnie oceanu.

               Po wyjściu z Afrykarium, spacerując po alejkach ogrodu zoologicznego, pozdrawialiśmy naszych dobrych znajomych poznanych na poprzednich wycieczkach czyli żyrafy, słonie, hipopotamy, wesołe małpy akrobatki, znudzonego tygrysa, wilka wcale nie z bajki tylko jak najbardziej prawdziwego i wiele innych zwierząt i ptaków.

               Na zakończenie podziwialiśmy piękno i klasę zabytków na  Rynku Starego Miasta.

               Do wybrania się na wycieczkę do pięknego i interesującego Wrocławia zachęcają: Teresa Piasecka, Krzysztof Kasowski i uczestnicy wycieczki.

                                                                                                                   

        • W Trzy Dni Dookoła Świata
          • W Trzy Dni Dookoła Świata

          • W Trzy Dni Dookoła Świata

             

            Pewnie zapytacie, dlaczego podróż balonem ?

            Tylko w ten sposób możemy spowolnić czas.

            Zobaczyć znacznie więcej niż z samolotu,

            Pociągu czy zbyt przyziemnego roweru.

             

            W naszym wspaniałym świecie znajdziemy

            Sporo egzotycznych i bliskich krain.

            Korowodów we wschodzącym świetle wiśni

            I dzikim zachodzie na biegunach konika.

             

            Przerwiemy barierę smutnego cesarza,

            Porwie nas moc runakuny i flamenco,

            Rozbębnimy czarny ląd, aż wyjdą z niego

            W dużych czapach, chyba małe ludki.

             

            Trochę porzucamy mitycznymi piorunami,

            Popływamy po zawsze modnej Sekwanie,

            Zanurzymy się w tajemniczym Gangesie,

            Poznamy noc Szeherezady i sen Alibaby.

             

            Gdy już nasycimy się mega wielką pizzą,

            Upoimy dynamicznym tańcem i muzyką,

            Zwiedzimy zabytki minionych epok,

            To czas zachwycić się śpiewem Sindbada.

             

            A czasu mamy niewiele, więc spieszmy się

            Poznawać coś czego jeszcze nie znamy, czego

            Może się boimy, przecież życie to nie tylko my,

            Lecz to co dzieje się za ścianą, płotem, granicą.

             

                                                     12.05.2017 Krzysztof Kilian

          • Lubski Festiwal Artystyczny-Scena Specjalna - Patronat medialny TVP3 Gorzów Wielkopolski

        • XVI Targi Edukacyjne w Żarach
          • XVI Targi Edukacyjne w Żarach

          •    25.04.17 w Powiatowym Centrum Sportu w Żarach odbyły się XVI Targi Edukacyjne. Uczniowie klas III gimnazum decydujący o wyborze szkoły mieli możliwość zwiedzić stoiska szkół ponadgimnazjalnych, porozmawiać z nauczycielami i uczniami, nabyć materiały informacyjne. 

               Delegacja nauczycieli i uczniów zaprezentowała ofertę i dokonania szkół ponadgimnazjalnych istniejących w naszym ośrodku: Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Szkoły Przysposabiajacej do Pracy. Prezentacja, wystawa prac uczniów, efekty umiejętności kulinarnych wzbudziły zainteresowanie i uznanie zwiedzających uczniów, nauczycieli i innych osób zainteresowanych oświatą. 

               Obecność na Targach Edukacyjnych to ważny element promocji szkoły w środowisku. Zapraszamy do obejrzenia interesującej relacji w Telewizji Regionalnej.

          • Realizacja projektu gimnazjalnego

          • W ramach projektu gimnazjalnego w roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klas gimnazjalnych naszego Ośrodka pracują nad Grą Miejską dla Miasta Lubska - "PRZEŚLEDŹ SWOJE MIASTO". Podsumowanie Projektu 8 czerwca 2017r.

            A oto niespodzianka dla Wszystkich, którzy lubią swoje miasto i którzy chętnie poznają ciekawostki z historii swojego rodzinnego Miasta. Koordynator projektu - M.Henclik

            PREZENTACJA

             

            Realizacja projektu gimnazjalnego

            Prześledź Swoje Miasto – Gra Miejska dla Miasta Lubska

             

                        W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klas gimnazjalnych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Lubsku realizują projekt gimnazjalny Prześledź swoje Miasto – Gra Miejska dla Miasta Lubska. W projekcie biorą udział wszyscy uczniowie klas gimnazjalnych z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.

             

                        Temat projektu Prześledź Swoje Miasto – Gra Miejska dla Miasta Lubska

            „Czego chcemy się dowiedzieć?”/„Co chcemy osiągnąć?”

             - Uczniowie poznają swoje miasto, jego historię, ciekawostki o poszczególnych miejscach;

            - uczniowie poprzez realizację gry miejskiej wykazują wiedzę i umiejętności od sprawnościowych przez artystyczne do multimedialnych;

            - uczniowie integrują się i współpracują podczas przygotowania i realizacji projektu ze społecznością szkolną, mieszkańcami miasta, wolontariuszami.

             

            Uczniowie klas gimnazjalnych zostali podzieleni na Grupy Projektowe i realizują następujące treści i działania projektowe:

                        Zespół uczniowski 1 

            Główne zadanie: Architektura Kościoła p.w NNMP w Lubsku - cechy stylu architekt. lubskiego zabytku op. Pani Teresa Piasecka

                        Zespół uczniowski 2

            Główne zadanie: Struktura władzy lokalnej Miasta i Gminy Lubsko – Ratusz Miejski op. Pani Dagmara Nowak

                        Zespół uczniowski 3

            Główne zadanie: Trasa kolejowa historycznej Berlinki Wrocław-Berlin  – Dworzec Kolejowy w Lubsku op. Pani Elżbieta Zabłocka

            Każdy zespół gromadzi informacje, przygotowuje makietę lub plakat, prelekcje oraz prezentuje swoją wiedzę w miejscach strategicznych (Ratusz, Kościół NNMP, Dworzec Kolejowy). Po wysłuchaniu i obejrzeniu przygotowanych przez zespół informacji, uczestnicy gry otrzymują do wykonania zadanie, lub muszą odpowiedzieć na przygotowane przez zespół pytania. Uczestnicy gry uzyskują odpowiednią liczbę punktów.

                        Zespół uczniowski 4

            Gra miejska – opracowanie, trasy na planie miasta wraz z archiwalnymi zdjęciami i ciekawymi informacjami n.t. wskazanych obiektów na trasie.

            W tym zespole pracują uczniowie, którzy znają topografię miasta, opracowują na planach miasta trasę dojścia do punktów strategicznych oraz czytają ciekawostki przy wybranych obiektach. Po powrocie do bazy uczestnicy gry otrzymują pytania dodatkowe dotyczące informacji usłyszanych na trasie i za dobrą odpowiedź mogą zdobyć punkty dodatkowe (bonus).

             

            Baza – Pałac na Wzgórzu /budynek B -  SOSW im. Jana Pawła II w Lubsku/

            Miejsca strategiczne – Ratusz, Kościół NNMP w Lubsku, Dworzec Kolejowy w Lubsku

            Bonusy – punkty na trasach 1, 2 i 3

            Uczestnicy gry -  uczniowie naszej szkoły, wolontariusze-uczniowie ZST w Lubsku, Dyrekcja i nauczyciele naszej Szkoły oraz rodzice – mieszkańcy miasta Lubska.

            Uczestnicy gry wylosują trasę i przewodnika, który doprowadzi ich do miejsc strategicznych, zgromadzą odpowiednią ilość punktów, po powrocie do bazy będą walczyć o punkty bonusowe i wspólnie ocenią pracę grup projektowych poziom i satysfakcję, jaką dała im Gra Miejska.

                                                                                              Koordynator Projektu Małgorzata Henclik

        • Teatr "Smok" w Bibliotece Publicznej w Lubsku.
          • Teatr "Smok" w Bibliotece Publicznej w Lubsku.

          •      10.04.17 teatr lalek "Smok" z klasy PP 2 zaprezentował w Bibliotece Publicznej w Lubsku adaptację " Na wiejskim podwórku" na podstawie znanego utworu Lucyny Krzemienieckiej. Zgromadzone dzieci z przedszkola, ich wychowawcy i rodzice obejrzeli dynamiczny spektakl, a następnie uczestniczyli w zabawie polegającej na wcieleniu się w aktorów animujących lalki.

               Prezentacja swoich umiejętności i dokonań wpływa pozytwnie na uczniów, sprzyja integracji i promocji szkoły w środowisku lokalnym. Kolejne zaproszenie do biblioteki jest dużym wyróżnieniem dla klasy PP2.

        • konkurs na palmę wielkanocną
          • konkurs na palmę wielkanocną

          • Tradycyjnie, jak co roku w parafii NSPJ w Lubsku rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. 
            Pierwsze miejsce przyznano palmie wykonanej przez klasę dla dzieci z autyzmem.

            Prace konkursowe będą eksponowane w czasie świąt wielkanocnych w kościele p.w. NSPJ w Lubsku.

            opublikował

            Dariusz Skibicki

        • XXII LUBUSKI MITYNG PŁYWACKI OLIMPIAD SPECJALNYCH GUBIN 2017
          • XXII LUBUSKI MITYNG PŁYWACKI OLIMPIAD SPECJALNYCH GUBIN 2017

          •   DNIA 5.04.2017 ODBYŁ SIĘ XXII LUBUSKI MITYNG PŁYWACKI W GUBINIE.

            REPREZENTANCI NASZEGO OŚRODKA : D.MAKOWSKI, D.MANTAJ, A.MIELNIK, K.MOTYKA, P.OSAK, P.OLISZEWSKI.

            WYNIKI:

            D.MAKOWSKI - BRĄZOWY MEDAL 25m  STYL DOWOLNY

            D.MANTAJ - BRĄZOWY MEDAL 25m STYL DOWOLNY

            D.MANTAJ - SREBRNY MEDAL 50m STYL DOWOLNY

            A.MIELNIK - BRĄZOWY MEDAL 15m ZE SPRZĘTEM PNEUMATYCZNYM

            A.MIELNIK - SREBRNY MEDAL 25m ZE SPRZĘTEM PNEUMATYCZNYM

            P.OSAK - ZŁOTY MEDAL 25m ZE SPRZĘTEM PNEUMATYCZNYM

             

        • XXI Wojewódzki Konkurs z zakresu techniki "Sprawne ręce mądra głowa"
          • XXI Wojewódzki Konkurs z zakresu techniki "Sprawne ręce mądra głowa"

          •                    29.03.17r. uczniowie z naszego ośrodka uczestniczyli XXI Wojewódzkim Konkursie z zakresu techniki "Sprawne ręce mądra głowa". W czterech konkurencjach konkursowych naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: 

            1. Konkurencja plastyczna- Emilia Bogdańska

            2. Konkurencja szycia i wyszywania- Iwona Szakoła

            3. Konkurencja kulinarna- Monika Nalepa

            4. Konkurencja techniczna- Marcin Łowicki

                        Uczniowie od dłuższego czasu pilnie przygotowywali się do zmagań konkursowych. W czasie wolnym doskonalili wymagane umiejętności. Dzięki temu bez trudu poradzili sobie z zadaniami i wykonali je na bardzo dobrym poziomie. Opiekunowie dziękują swoim podopiecznym za systematyczność i rzetelność w czasie przygotowywania się do konkursu. Gratulujemy sukcesu.

        • Dzień otwarty
          • Dzień otwarty

          • W dniu 23.03.2017r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Jana Pawła II w Lubsku odbył się Dzień Otwarty Szkoły. Rodzice i dzieci mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjno-terapeutyczną szkoły, obejrzeć obiekt szkolny, porozmawiać z panią dyrektor, nauczycielami i terapeutami oraz przyjrzeć się ich pracy. Przybyli goście mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych i terapeutycznych takich jak: zajęcia w Sali Doświadczania Świata, terapii Integracji Sensorycznej, terapii EEGbiofeebacku, terapii Tomatis, terapii logopedycznej, dogoterapii, gimnastyki korekcyjnej, ceramiki i praktycznej nauki zawodu. Ponadto zapoznali się z wyposażeniem sal klasowych i terapeutycznych, dostosowanych do możliwości rozwojowych naszych uczniów.

            W trakcie Dnia Otwartego Pani Dyrektor Elżbiety Maćko z dużym zaangażowaniem udzielała informacji o funkcjonowaniu szkoły, możliwe również były indywidualne konsultacje z psychologiem, pedagogiem i kierownikiem internatu. Najmłodsi goście naszego Dnia Otwartego mogli skorzystać z zajęć plastycznych, muzycznych i zabaw ruchowych. Ten dzień był również okazją do spotkań i rozmów z rodzicami naszych obecnych uczniów. Przybyli goście w miłej atmosferze chętnie wymieniali się doświadczeniem i wątpliwościami związanymi z wychowaniem, edukacją i terapią dzieci niepełnosprawnych ruchowo, intelektualnie oraz ze spektrum autyzmu.

            Zorganizowany Dzień Otwarty okazał się ciekawym doświadczeniem nie tylko dla rodziców , ale i nas -nauczycieli i terapeutów. Nasza placówka jest zawsze otwarta na problemy rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Wiedza i wieloletnie doświadczenie pozwala nam służyć fachową pomocą w zakresie pełnej edukacji oraz wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla rodziców i uczniów. Mamy nadzieję, że kolejne Dni Otwarte będą cieszyły się jeszcze większą popularnością.

            Już dziś zapraszamy wszystkich na Dni Otwarte w roku 2018!
            A tych, którzy są ciekawi, na czym polega „specjalność” naszej szkoły zapraszamy codziennie do odwiedzenia naszej placówki, a także strony internetowej oraz facebook i przekonania się, że „specjalny” oznacza „ wyjątkowy”.

        • Muffinki
          • Muffinki

          • W dniu 28.03.2017 r. odbyły się zajęcia kulinarne, podczas których wychowanki grupy trzeciej w  internacie  uczyły się wypiekać muffinki od samej podstawy. Po wykonaniu ciasta wg podanego przepisu, dziewczynki dekorowały muffinki w zależności od swoich upodobań. Następnie włożyły ciastka do rozgrzanego piekarnika i z niecierpliwością czekały na efekt końcowy. Po kilkunastu minutach wyjęły pachnące muffinki. Wszystkie wspólnie zasiadły do stołu i skonsumowały ich udane wypieki. Ciastka smakowały wyśmienicie, ich zapach i aromat unosił się w całym budynku. J

             

        • Wizyta w Urzędzie Miasta
          • Wizyta w Urzędzie Miasta

          • 24 marca uczniowie klasy III G: Czarnecka K., Łozińska L., Garbaczewski D., wraz z wychowawcą Dagmarą Nowak odwiedzili Urząd Miasta. Na spotkaniu z Sekretarzem Miasta mieli możliwość dowiedzieć się jak funkcjonuje Urząd Miasta, jakie są kompetencje Burmistrza i Rady Gminy, jakie wydziały mieszczą się w poszczególnych budynkach UM. Uczniowie przeprowadzili rozmowę z Sekretarzem w ramach projektu gimnazjalnego „Prześledź swoje miasto-gra miejska dla miasta Lubska”. Udostępnił: Ł.M.

        • "W zaczarowanej krainie baśni i bajek"
          • "W zaczarowanej krainie baśni i bajek"

          •         Dnia 22 marca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Jana Pawła II w Lubsku odbyły się warsztaty plastyczne ph: "W zaczarowanej krainie baśni i bajek" w ramach realizowanego w szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 

                    Celem warsztatów było wywołanie spontanicznej twórczości plastycznej dzieci na podstawie wysłuchanych tekstów znanych bajek i baśni. Wypowiedź plastyczna jest ważnym sposobem wyrażenia uczuć i emocji, a także niejednokrotnie formą komunikowania się ze światem zewnętrznym. 

                    W zajęciach plastycznych uczestniczyli  uczniowie wszystkich klas i zespołów naszej szkoły. Wykonane prace zaprezentowane zostały całej społeczności szkolnej. Barwne i ciekawie przedstawione ilustracje zachwyciły wszystkich oglądających wystawę.

                   Przygotowane warsztaty plastyczne stworzyły okazję do pokazania umiejętności plastycznych uczniów, zgodnego współdziałania w grupie i stanowiły naukę kulturalnego spędzania czasu.